На Златибору је у току 52. Саветовање агронома и пољопривредника Србије, које је окупило пољопривредне произвођаче, агрономе и друге стручњаке, као и представнике образовних и надлежних државних институција, са циљем размене искустава и представљања најновијих достигнућа и будућих праваца у развоју пољопривреде код нас и у свету. Ово је била прилика да се организује Први сусрет највиших стручњака Института за пољопривреду из Новог Сада са пољопривредницима општине Чајетина.
Први сусрет стручњака Института за пољопривреду из Новог Сада, поизвођача сточне хране из Кулпина и произвођача пољопривредне механизације из Бачке Паланке, са пољопривредницима општине Чајетина уприличили су представници Индустрије меса „Чајетина“ и Земљорадничке задруге „Златиборска врела“.
„Искористили смо овај наш сусрет са свим стручњацима из Србије, разних струка из пољопривреде, и да наше пољопривреднике, поготову чланове новоосноване Земљорадничке задруге, уведемо у директне разговоре, да размене мишљења, питања и разреше дилеме“, каже Костадин Михаиловић, председник Управног одбора новоосноване задруге, и директор задруге „Српско – Руског пријатељства“.
Како организовати тов говеда, оваца и коза на подручју општине Чајетина, снабдевање товним грлима, сточном храном, организација и услови откупа товног материјала и осталих пољопривредних производа биле су само од неких тема поменутог састанка.
„Овде је присутан неко ко је најзаинтересованији, а то је власник Кланице у Чајетини, који зна какав му тов треба, какав квалитет, која килажа, која је исхрана добра... Он је због тога довео људе у које има поверења, како би му организовани тов дао резултате које очекује. Ми смо већ кренули у обилазак штала на подручју општине Чајетина, како би утврдили: ко има услова, ко има материјал за тов па жели да га продужи, ко нема товног материјала а жели да тови, да му обезбедимо товни материјал и сточну храну“, додаје Михаиловић.
На скупу је било речи и о новом Правилнику о преради пољопривредних производа на газдинствима, без увођења ХАСАП система. То аутоматски појефтињује производњу, подстиче развој домаће радиности и пружа могућност слободне продаје ( воћа, поврћа, меса, млека...) по законским основама.
Драгана Росић