Српска православна црква и верници данас прослављају Михољдан, празник посвећен Преподобном Киријаку Отшелнику. Читав живот посветио је хришћанској вери и борби против јереси.
Михољдан је посвећен Светом Киријаку Отшелнику, кога народ зове Свети Михољ, па отуда и назив празника.
Како му име каже, Отшелник, односно пустињак који се из верских разлога духовно и материјално одвојио од света, да би живео на осамљеном месту, Свети Киријак је скоро цео живот провео у пустињи.
Би је, како учи хришћанска црква, моћни исцелитељ болесних и благи утешитељ тужних, али је цео живот провео бежећи од људске славе. Упокојио се 557. у 109. години.
Многе породице за крсну славу имају Михољдан. Заштитник је морепловаца. Одржавају се вашари, заветине, преславе, литије...
Према народном веровању, после Михољдана наступа права јесен која је календарски већ увелико почела. Октобарски топли дани везани за овај народни и верски празник познати су као Михољско лето.
Према народном веровању, људи на Михољдан не треба обављати кућне послове, чистити, спремати и слично.
Ово веровање се уврежило у народу због тога што треба прво посвршавати све послове напољу који не могу да чекају зиму и хладноћу.
Дозвољене су све врсте посла у башти и дворишту како би се све припремило за зиму. Ко није спремио зимницу, верује се да би то требало да уради на Михољдан или пар дана око овог празника.
Једина ствар која је забрањена на Михољдан су венчања. Ово веровање је утемељено на томе јер се сматра да младенци не би могли да окупе сватове јер су исти заузети послом у пољу.
У народу се верује и да су људи рођени на овај дан посебно надарени и да ће имати много среће у животу.