Представници ђачког парламента ОШ "Димитрије Туцивић" из Чајетине и са Златибора данас су посетили СО Чајетина. У разговору са председником Милојем Рајовићем, ђаци су се упознали са принципом рада скупштине и доношењем одлука. Такође, упознати су и са капиталним инвестицијама општине Чајетина, а пре свега са изградњом постројења за пречишћавање отпадних вода, за који су и сами заинтресовани, јер су већина њих чланови и еколошке секције.
Како ради скупштина општине, како се одлуке доносе, а пре свега припремају и на крају спроводе, шта је то што један локални парламент све ради и за шта је задужен, само су нека од питања на које је одговоре ђацима дао председник чајетинског парламента, Милоје Рајовић.
"Да би се одлуке усвојиле, потребно је да имамо већину, а то је 16 од 31 одборника. Након њиховог доношења, иду на извршење. А ово је иначе основна улога СО Чајетина. Највише радимо планове за читаву нашу општину, на основу којих се касније гради, било да се граде зграде, или водовод и канализација, а ту је и поправка путева. Доносимо и одлуку о буџету, именујемо директоре јавних предузећа и установа", каже Милоје Рајовић, председник СО Чајетина.
Рајовић је представнике ђачког парламента упознао и са најзначајним пројектом, а то је изградња постројења за пречишћавање отпадних вода, за чију су градњу и будуће функционисање и сами ђаци веома заинтресовани, јер су већина њих чланови еколошке секције. Договорено је да ђаци, који су заинтресовани, буду позвани на свечано постављање камента темељца, планираног у наредних десетак дана. Ђачки парламентарци упознати су и са изградњом гондоле, као и са значајним пројектим а у циљу побољшања школских услова, а то се односи на изградњу фискултурне сале на Златибору и проширење хале у Чајетини. Говорило се и о унапређењу спорта код основаца, а посебан акценат дат је на родну равноправност у спорту.
"Заиста је похвално што се све више пара улаже у спортове којима се баве девојчице. Јер, призаћемо да година и деценијама се све више улагало у спортове којима се више баве дечаци, тако да наша општина може пример тога како се средства из буџета могу равноправно распоредити у складу са принципима родне равноправности", каже Ивана Милојевић, координатор ученичког парламента.
И ђаци су имали шта да кажу. Пре свега, упознали су председника скупштине са својим радом и начином решавања проблема који их тиште.
"У овој школској години одржали смо само један парламент, а сада следи још један коме ће присуствовати директорка школе, јер ћемо пробати да решимо проблем игранки, односно, да видимо да ли ће се оне одржавати до краја ове школске године. Јер, нама те игранке пуно значе, јер се ту опустимо после напорног учења", каже Нађа Радибратовић, представник ђачког парламента.
"Ђачки парламент решава већину питања која се тичу нас деце, а директорка увек има разумевања према нама и сваки наш предлог саслуша и у већини случајева нам жеље и испуни", каже Данило Весовић, представник ђачког парламента. На питање каква је разлика између њиховог и школског парламента, Данило каже: "Има доста сличности између ова два парламента, јер код нас у школи се све гласа и ради се договором. Све је у принципу слично, само је то кад нас мало мање озбиљно".
"Ми учествујемо у раду школских тимова и присуствујемо седницама школског већа, што је веома важно како би ученици били упућени у све што се дешава у нашој школи. Наши ђаци немају примедбе на наш рад, јер све што нам предложе, ми се трудимо да све што нам се предложи, кажемо директорци, а она нам, уколико је то могуће, све испуни", каже Зорана Дробњак, председник ђачког парламента.
Иначе, ђачки парчамент ОШ "Димитрије Туцовић" из Чајетине и са Златибора ове школске године има 18 представника.
Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs
https://www.youtube.com/watch?v=nnugYh7U9zE&feature=youtu.be