Данас је дом здравља у Чајетини добио нови ултразвучни апарат. Реч је о донацији општине која за овакве видове помоћи својој здравственој установи сваке године из буџета издваја између 4 и 5 милиона динара, са циљем да се становништву општине обезбеди што квалитетнија здравствена заштита.
Локална самоуправа је издвојила око 2,5 милиона динара за набавку ултразвучног апарата чајетинском дому здравља. Овај апарат замениће досадашњи који је већ десетак година у употреби. Општина и иначе издваја средства за акције као што су медицинско село и амбулантне прегледе по сеоским месним заједницама, куповину возила, стручно усавршавање лекара и слично.
„Морам да нагласим да то и није наша обавеза, али је наша обавеза да помажемо локалном становништву, јер Министарство здравља би требало више да се бави овим стварима, то је њихов посао – да обрате пажњу на квалитет и ниво здравствене услуге а поготову у мањим срединама, око 15 000 становника, где се перманентно у последњих десетак година гасе сеоске амбуланте и тешко функционишу домови здравља. Златибор је специфична средина зато што у једном дану се можда увећа и 3 пута број становника“; рекао је председник општине Чајетина, Милан Стаматовић.
Захваљујући се донатору у име колектива и своје лично име, директорка дома здравља , Мирјана Ђуровић је рекла да ће овај ултразвучни апарат користити како грађанима општине, тако и свима који у њој бораве током сезона. Циљ државе и општине требало би да се поклапа са циљем лекара, а то је што адекватнија здравствена заштита грађана.
„За сада се код нас раде ултразвукови абдомена, педијатријски, гинеколошки ултразвук. Када кажем педијатријски, мислим на ултразвук абдомена и кукова, али овај апарат даје и друге могућности. Добра воља лекара да науче и те нове методе свакако постоји,“ нагласила је директорка Дома здравља, др Мирјана Ђуровић. „Надам се да ће оваквих сусрета, са овим поводом, бити у будућности још више и да се захвалим још једном“, додала је она.
Што се тиче ултразвучног апарата који је био до сада у функцији, он је репариран и служиће за прегледе хитних случајева као и прегледе непокретних или слабије покретних пацијената, па је из тог разлога смештен у приземље . У плану надлежних дома здравља је и едукација запослених за друге врсте ултразвучних прегледа као што су: колор доплер крвних судова врата и доњих екстремитета, ултразвук дојке и слично. Међутим, за ову врсту обавезе такође је потребно издвојити новац, али и време које запосленима у овој установи, због специфичности средине у којој раде а у којој је у сезони број пацијената далеко већи од предвиђеног , све чешће недостаје. Са своје страане, Општина ће се, како кажу, и даље трудити да пружи сваку врсту помоћи.
Мирјана Ранковић Луковић