Конкурисање за пилот пројекат "Отворени вртић"

Општина Чајетина већ дуги низ година води активну и стратешки оријентисану политику у области предшколског васпитања и образовања, којом обезбеђује систематичну и планску подршку деци раног узраста. Стога се у дечјој Предшколској установи „Радост“ труде да унапређују квалитет васпитно-образовне праксе омогућујући запосленима константну едукацију и изналажење најбољих решења за рад са малишанима.

У жељи да се што боље и квалитетније посвете раду са децом, у Предшколској установи „Радост“ , дошло се на идеју да се кроз аплицирање за средства фондације „Темпус“ омогући запосленима стручно усавршавање у некој од земаља Европске уније са циљем да се упознају са начином рада својих колега у другим земљама. Посебну пажњу привукао им је начин рада васпитача у скандинавским земљама који своје активности реализују у природи.

01175.MTS.Still001

„Конкретно, ми ћемо да конкуришемо за неке скандинавске земље, да видимо како они то раде са децом на отвореном. Прво морамо ући у један пилот пројекат где ће неколико група радити по том систему а онда морамо еволуирати те активности, анкетирати родитеље и на основу тога закључити да ли би се то могло применити у целој установи, у свим објектима. Желимо да понудимо неки други начин рада, неконвенционалан, и да видимо какав ће бити одзив“, објашњава Милан Туцовић, педагог Предшколске установе „Радост“.

У скандинавским земљама деца од прве до шесте године иду у јаслице и вртић гдје уживају у игрању и неформалном учењу што се сматра неопходним за развој социјалних вјештина, маште и креативности. Повезивање с околином је важан дио њихове културе, а ако деца дођу кући неуредна и запрљана то је знак да су истраживала, рескирала и забавила се, што умногоме подсећа на време у којем су одрастале генерације деце у екс- Југославији 50-тих и 60-тих година. У сваком случају, за реализацију овог пилот– пројекта потребно је више времена и завршна реч родитеља.

Мирјана Ранковић Луковић