Маја Ковачевић: О мајкама негдашњим и садашњим (видео)

На Краљевом тргу на Златибору синоћ је одржана промоција књиге за децу "Света Анастасија српска" ауторке Маје Ковачевић. 

https://www.youtube.com/watch?v=vPRHYaaP0yI&feature=youtu.be

Прво што ћете прочитати или чути о Маји Ковачевић јесте то да је она мајка једанаесторо деце. Маја Ковачевић и јесте пре свега мајка, али је такође новинар и публициста, уредница ,,Краљевских новина“, ,,Гласа Србије“, „Гласа Академске Србије“, и председница  удружења ,,Кнегиња Персида Карађорђевић“ које се залаже за бољи живот породица са више деце. Књига "Света Анастасија српска" настала је из потребе ове жене и мајке да најлепше духовне и људске вредности приближи деци  кроз ликове оних који су се у српску историју уписали управо због својих врлина.

"Света Анастасија била је велики пример српске мајк, пример како треба одгајати српску децу. подстакнута неким размишљањем о томе како данас наша деца читају неке књиге о јунацима који нису наши, ја сам пожелела да направим књигу која ће се тицати наше деце, о нашим светима, да деца наша не забораве нашу историју, своје корене", каже Маја Ковачевић.

О принцези Ани нема много података, али оно што јесте најважније зна се: била је мајка првог српског просветитеља, Светог Саве.

"Она је била толико богоугодна и посебна, када је могла да роди такво дете које и данас штити наш народ, које је и данас водиља нашем народу. Ми смо као народ у једном тешком тренутку заборавили све то, одрекли смо се наше вере, одрекли се цркве и заборавили ко смо.  Као народ нестајемо у овом 21. веку а то српски народ и Немањин народ није заслужио. Све где су Немањићи изградили своје задужбине, ту не сме да се заборави српски народ", наглашава Ковачевићка.

Гост на промоцији Мајине књиге био је и песник Љубивоје Ршумовић који је, поред своје "Здравице народу српском", рекао:

"Не вреди говорити да је наталитет стратешко питање о коме мора да се размишља у овој земљи; да нам не вреди ништа што умемо да произведемо  аутомобиле у Крагујевцу, што умемо да произведемо челик у Смедереву,  ако не умемо (да л` смо заборавили?) да "произведемо" децу." 

И као што је у рецензији синоћ промовисане књиге написала  Светлана Јанковић Митић, "Света Анастасија српска" није само бајковита биографија, већ штиво за младе душе запитане и збуњене свим оним што нам се догађа у овом веку технологије, науке, али и ратова, мржње, климе – која ће свакако, ако се не окренемо правим вредностима, убити све нас.

Мирјана Ранковић Луковић