Одржан 14. летњи улични ерски кабаре (видео)

У амфитеатру Библиотеке "Љубиша Р. Ђенић" одржано је прво кабаретско вече 14-ог Летњег уличног ерског кабареа. Основ и оквир за ово дешавање је специфични ерски хумор који је препознат као део идентитета српског народа и као такав уписан је у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа. Организатор манифестације је Библиотека "Љубиша Р. Ђенић" у сарадњи са ТО Златибор а под покровитељством општине Чајетина.

https://www.youtube.com/watch?v=aYFSpq9zaLE&ab_channel=TV%C4%8Cajetina

14 година од оснивања манифестације Летњи улични ерски кабаре становници чајетинске општине имају  част да присуствују и употпуњују богат програм колажног типа. Након анимације уличних свирача и кловнова програм је традиционално започет проглашењем најбољих афористичара и доделом награда. Председник жирија Слободан Симић није крио задовољство изузетним одзивом колега афористичара и популарношћу самог конкурса који расписује чајетинска библиотека.

"Ми форсирамо тај мало више сатирични афоризам који има неку друштвено значајну поруку и неку озбиљнију критику а да то има и хумора. У суштини, ако ми гајимо ерски афоризам и ерски хумор који није безазлен хумор, ми њиме волимо да зезао тако да у суштини сатира је неки облик изражавања које ере користе вековима", рекао је др Слободан Симић, афористичар и председник комисије.

Прву награду - четири ноћења за две особе у апартманима Туристичке организације Златибор  је освојио Нинус Несторовић из Новог Сада, другу - три ноћења за две особе у конацима Музеја на отвореном "Старо село", Сирогојно Марина Аристо Марковић из Ниша, а трећу - два ноћења за две особе у Студентском одмаралишту "Ратко Митровић", на Златибору, Бојан Љубеновић из Београда. Такође на Кабареу је додељена и награда „Раде Јовановић“ за Књигу афоризама године коју је ове године добио Ђорђе Оташевић.  Овогодишњи гост кабареа био је и књижевник Вања Булић који каже да прати фестивал од самог оснивања.

"Мислим да је велика храброст када дођеш у ерски крај да шаљеш нешто што је хумор. Видео сам списак људи који учествују и награђене и то је сами врх онога што се зове сатира код нас. Људи не разумеју ко су српски афористичари и када би погледали све светске енциклопедије видеће да су тамо највише заступљени Срби", каже  Вања Булић, књижевник.

Библиотека "Љубиша Р.Ђенић" у току године организује велики број културних манифестација, трудећи се да негује фини укус публике. То су књижевне вечери, промоције књига, тематске изложбе, музички концерти, позоришне представе. Неке од манифестација постале су традиционалне, а Библиотека је по њима постала позната не само у Србији већ и у суседним земљама.

"Хумор је део свакодневног живота људи и управо осликава карактер и менталитет становништва који га ствара а становништво златиборске регије има један посебан смисао за хумористику и за шаљиву досетку што се сматра највећим видом интелектуалности. Имајући све то у виду и сматрајући да ерски хумор има све потребне елементе ми смо га и предложили за упис у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа тако да је он данас препознат као део културног идентитета српског народа",  рекла је директорка Библиотеке Снежана Ђенић.

Организатори су и ове године осмислили занимљив програм па је током две кабаретске вечери у Чајетини и на Златибору, публика имала прилику да погледа позоришну представу "Убићу се, мајке ми" у извођењу глумице Јоване Петронијевић и филм "Корона сумњиво лице" и све то уз пратњу добре музике Дикси бенда из Београда.

Данка Миловановић