На 4. седници Савета за заштиту животне средине општине Чајетина на дневном реду било је подношење извештаја о стању пројеката изградње постројења за прераду отпадних вода на територији општине Чајетина и анализу буџетског фонда за заштиту животне средине.
Члан савета и представник ЈКП „Водовод Златибор“ Душанка Жиловић представила је активности водовода у оквиру пројеката за изградњу постројења. Пројектовање ППОВ на Златибору је ушло у завршну фазу, изабран је надзорни орган и планиран је почетак изградње за јесен ове године. Што се тиче система за одвођење и прераду отпадних вода у Сирогојну, у току је поступак прибављања локацијских услова на основу израђеног идејног решења и решавање имовинско-правних односа на предвиђеној локацији, а за Мачкат је изабран пројектант и у току је израда идејног решења.
Секретар савета Мира Јањић образложила је прерасподелу буџетских средтава. Буџетска средства за унапређење и заштиту животне средине у 2016. години опредељена су за следеће активности:
• Систематско праћење алергеног полена на територији општине Чајетина.
Потписан је споразум о стручној сарадњи 2012. године који нас обавезује на период од 10 година редовног праћења алергеног полена. Досадашњи резултати показују да је Златибор најповољнија средина за боравак људи који имају проблема са алергијским реакцијама на различите врсте полена јер су концетрације вишеструко ниже него на осталим мерним местима у Србији.
• Заштићено природно добро-Споменик природе "Три стабла црног бора-Доброселица".
Природно добро је било заштићено од 1960. године, али на иницијативу Завода за заштиту природе Србије, 29. јуна 2015. године донета је Скупштинска одлука о стављању ван снаге решења из 1960. године и поновној заштити заштићеног природног добра. Поновна заштита је била неопходна због измена у правној и нормативној регулативи. Општинска управа Чајетина финансира неопходне мере и активности на спровођењу заштите и унапређења заштићеног природног добра. Финансираће се редовно одржавање Споменика природе и површина на коме се налазе стабла, биолошко техничке мере заштите и неге за одржавање виталности стабала (третмани против ентомолошких, фитопатолошких обољења, уклањање сувих грана, заштита пресека)
• Акустичко зонирање и мерење нивоа комуналне буке.
Мониторинг који се први пут ради на територији наше општине. Организација која испуњава услов за мерење буке у животној средини према решењу Министарства пољопривреде и ЗЗС радиће мониторинг на основу кога ћемо тачно знати које су зоне и које су дозвољене вредности нивоа комуналне буке што ће доста олакшати инспекцијским органима контролу и примену мера за контролу буке као и откривање извора буке.