Осми конгрес лекара опште медицине са међународним учешћем одржава се у периоду од 28. септембра до 1. октобра у хотелу Мона на Златибору. Организатор скупа је Секција опште медицине српског лекарског друштва, која је прошле године прославила јубилеј – 50 година постојања, а циљ његовог оржавања је да се истакне улога и значај опште медицине, као једног од носећих стубова здравственог система.
Општа медицина представља темељ нашег здравственог система, прва је у контакту са пацијентима, у решавању њихових здравствених потреба, а својом делатношћу брине о унапређењу здравља, превенцији, раној детекцији и лечењу болести. Визија опште медицине је стално унапређење квалитета пружених услуга, константно праћење развоја медицинске науке кроз контуирану медицинску едукацију. Научни и организациони одбор 8. конгреса лекара опште медицине, на челу са председницом прим. др Мирјаном Мојковић постарао се да и ове године теме буду разнолике, интересантне за лекаре опште медицине, да их задрже на конгресним активностима, што ни мало није био лак задатак наспрам лепота Златибора. Мото овогодишњег конгреса, на коме је учешће узело преко 500 учесника из земље и иностранства је „Ми знамо како“.
„Ове године имамо преко 20 предавача из земље и иностранства. Све су то еминентни професори, представници струке, који долазе да са нама поделе искуства везана за лечење и бригу о пацијентима. Иначе, наша секција постоји већ пола века и нама је јако драго да ове године има оволико учесника и да их све можемо поздравити“, рекла је прим. др Невенка Димитријевић, ПР Секције опште медицине.
Ово је прилика за презентовање квалитетних радова из области опште медицине, директну и непосредну размену искустава у раду, коју су искористили и лекари Дома здравља у Чајетини, који редовно посећују едукације овог типа. Начелница Службе опште медицине др Гордана Бојовић каже да се лекари Дома здравља Чајетина баве и научним радом. На овогодишњем конгресу учествују са презентацијом на тему: „Увођење скрининга за анеуризму аорте“.
„Са проучавањем овог обољења почели смо пре четири године. Са истом овом темом учествовали смо на конгресу у Београду. Тада смо радили на откривању анеуризме и код оних код којих смо открили утврђивали факторе ризика. Сада смо решили да то обрнемо, да прво откријемо факторе ризика и на основу тога ултразвучно скринингујемо људе и откривамо анеуризме. Овај наш научни рад је довео до тога да смо до сада открили седам анеуризми. То је седам спашених живота. Велика је ствар открити на време анеуризму“, закључак је докторке Бојовић.
Осми конгрес лекара опште мединицине отворио је председник Скупштине општине Чајетина Милоје Рајовић. Учесницима конгреса пожелео је успешан рад и упознао их са активностима локалне самоуправе. Истакао је да се општина Чајетина, по налогу Министарства здравља, укључила у финансирање чајетинског Дома здравља. Та сарадња резултирала је реализацијом многобројних пројеката, првенствено акције „Медицинско село“, чији је основни циљ приближавање здравствене заштите суграђанима који живе у удаљеним селима.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs