Отворена 18. Пршутијада у Мачкату

18.сајам сувомеснатих производа свечано је отворен данас у Мачкату, престоници најпопуларнијих производа златиборског краја. Своје производе изложило је 20 локалних произвођача који су се такмичили у шест категорија. Златну медаљу за говеђу пршуту освојио је Александар Радојичић, најбољу свињску и овчију пршуту направио је Радомир Шопаловић, овчију стељу Никола Брковић, за најбољу сланину награђен је Марко Стојановић, а за најбољу домаћу кобасицу Александар Челиковић.

Конкуренција је била велика, па се за титулу победника борило чак 20 локалних произвођача сувомеснатих производа. Квалитет изложених производа оцењивао је стручни тим „Југоинспекта“ из Београда, а бодовани су: укус, мирис, боја, изглед...

"Надали смо се неким наградама, али нисмо баш првом месту. Значи да смо направили добар производ", каже са осмехом Александар Радојичић, добитник златне медаље за најбољу говеђу пршуту и објашњава: "Битна је добра сировина,  да говече од ког се производи говеђа пршута буде са нашег подручја  и да се то уради како треба, са доста труда."

Са причом се надовезује Андријана, наследница Николе Брковић који је освојио Златну медаљу за овчију стељу: "Ово није једина медаља. И на прошлим Пршутијадама добијали смо већи број награда и признања, тако да је то свакако потврда квалитета за оно што радимо дуги низ година".

13300035

Отварајући манифестацију заменик председника општине Чајетина Арсен Ђурић је рекао да Пршутијада ове године слави пунолетство, што је гарант да ће трајати још дуго, промовишући и негујући традицију производње сувомеснатих производа.

"Поред тога што улажемо значајна средства у инфраструктуру, општина Чајетина ради на оснивању Удружења пољопривредних произвођача а из разлога укрупњавања производње и стварања довољних количина за евентуални извоз на инострана и велика тржишта. Једно од тих удружења је и Удружење произвођача сувомеснатих производа  који је организатор овог данашњег сајма. Поред тога радимо на заштити географског порекла и робне марке не само сувомеснатих производа, већ и осталих традиционалних производа нашег краја, јер заиста имамо шта и да заштитимо", нагласио је Ђурић.

Свечаном отварању, пропраћеном културно уметничким програмом, присуствовао је велики број посетилаца. Обилазећи богато припремљене штандове, одлучили су се и да пазаре неке од златиборских специјалитета.

IMG_0008

"Ово су све добри производи са нашега краја , златиборско, лепо... Значи: чист ваздух, чиста вода, људи добри, зачињено са љубављу", каже једна госпођа. Посетилац који је на Сајам дошао из Ваљева каже: " Ја мислим да би сваки крај требао да има неку своју прославу, да буде препознатљив по нечему своме. Фантастичан је крај! "

Пршутијада ће трајати до недеље, а очекује се, барем како је показало искуство, да ће Сајам посетити преко 10.000 гостију. Последњег дана мачкатске светковине, биће извучени срећни добитници наградне игре за које су припремљене вредне робне награде: пакет пршуте, пакет сланине, пакет домаће кобасице, као и викенд за две особе у коначишту ТО „Златибор“ и ваучер за неке од садржаја Авантура парка.

Овогодишњу Пршутијаду употпунило је присуство иностраних гостију, а то су: излагачи вина из Македоније, произвођачи сирева из Француске, пршута из хрватске општине Тињан и пармског пршута из италијанског града Лангирано, што манифестацији даје међународни карактер.

IMG_0003

Антел Пенков из винарије "Квин Марија" из Демир Капије каже да је први пут на Златибору на овој манифестацији. О својој винарији каже да је једна од најстаријих на Балкану изграђена од стране Александра Карађорђевића. По први пут су, поред белог, црног и розе вина, представили плаво вино које је због нобичне боје привукло доста пажње присутних. Утисци које ће понети са мачкатског сајма су такви да се нада да ће и следеће године поново доћи.

Дамир Лукаж из Истре је по други пут на Пршутијади где је представио своје производе, чувени далматински пршут, али и сланину, кобасицу, паштету... Нашим сајмом и производима је, како каже, "угодно изненађен; прекрасно је".

Драгана Росић