Јуче је одржан први састанак еко одбора ОШ"Димитрије Туцовић" у овој школској години. И ове године основна тема о којој ће бринути пре свега ђаци, потом, учитељи, наставници, као и цела локална заједница, јесте заштита воде и очување њених ресурса. На ту тему је Планом за ову школску годину предвиђено мноштво активности.
https://www.youtube.com/watch?v=Uq6boSvBhAY&feature=youtu.beЕко - одбор ОШ "Димитрије Туцовић" има преко 20 чланова. Осим ученика, учитеља, наставника, ту је и друго особље школе, као и представници јавних предузећа и установа општина Чајетина и локалне самоуправе. Прве активности су већ реализоване, као што је обележавање Дана чистих планина и радионице о циркуларној економији, а почиње и рад на пројекту Велики лов на биљке који већ неколико година за еко школе у Србији расписује Тојота фонд. Тема којом ће се и ове године понајвише бавити чајетинска Еко-школа биће заштита вода, што је само надоградња на теме којима су се бавили претходних пет година.
"Пуно тога пребацујемо у наставу, што је јако важно, имтегришемо наставни процес; осим што имамо тематске дане и акције ван школе, заиста је важно да заштита животне средине и одрживи развој уђу у сам час у школи јер тако највише деца и уче, "каже Зорица Милосављевић, координаторка Еко-школе. "Када гледамо школу и околину школе, то је добро. Али, како променити стање у кућама?Не кажем да се деца понашају лепо у школи, а да се породице не понашају еколошки, али деца нису тамо под толиком контролом колико су овде и деца која прођу неку едукацију сигурно неће, или ће бити мањи загађивачи у односу на другу децу. Ми на индиректне начине покушавамо да укључимо и другу децу, да мењамо свест и понашање...Јесте стање још увек лоше, што се тиче животне средине, али ми као еколози, као еко-шкла, пуно доприносимо и виде се ромене у понашању деце."
Пред Еко-школом "Димитрије Туцовић" тренутно стоји велики задатак, а то је организација конференције еко- школа Србије која ће се одржати 19. октобра на Златибору а коју ће радити заједно са УГ "Златиборски круг", о чему је било говора на састанку еко-одбора.
"Сто двадесет је еко-школа у Србији. Из њих ће доћи по један, или два представника и сви ће бити код нас, на Златибору. Ту ћемо представити примере добре праксе, шта ко ради, разменити искуства..., тако да се припремамо, имамо неке поклончиће за учеснике, радимо презентацију којом ћемо се представити. Наравно, Амбасадори одрживог развоја из Београда све контролишу, али ми смо организатори и домаћини па је то велика одговорност."
На тему очувања и заштите воде биће говора од октобра до априла кроз радионице и предавања које ће водити стручњаци из ове области, па је тако предвиђено и предавање на тему "Миладин Пећинар, "водени" златиборски академик" као и дебата о мини хидроелектранама. Такође ће се на разне начине обележити Светски дан вода и Међународни дан река.
Мирјана Ранковић Луковић