Трибина „Заштита деце од насиља – законски оквир и пракса“одржана је у библиотеци Љубиша Р. Ђенић уз учешће Центра за социјални рад, Основне школе Димитрије Туцовић и удружења грађана Златиборски круг које је и организатор трибине.
Трибина је део ширег пројекта “Заштита деце од насиља и промоција социјалне инклузије деце са сметњама у развоју у земљама Западног Балкана и Турске”, који се спроводи у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарством здравља, Министарством образовања, науке и технолошког развоја, Владе Републике Србије и УНИЦЕФ-а, уз финансијску подршку Европске уније, чији резултат треба да буде усвајање нове Националне стратегије за спречавање и заштиту деце од насиља, унапређење Општег и секторских протокола, као и повећање броја општина са успостављеним и потпуно оперативним локалним интерсекторским тимовима за заштиту деце од насиља.
Подаци из овогодишњег истраживања UNICEFa говоре да је око 70% деце доживело макар један случај физичког или психичког насиља. Забрињавајућа статистика показује да је потребан велики рад због чега се Удружење грађана Златиборски круг прикључило пројекту Европске уније поред 20 општина у Србији у оквиру којег је организована трибина Заштита деце од насиља – законски оквир и пракса.
„Циљ пројекта јесте да се донесе Локални међусекторски протокол за заштиту деце од насиља, злостављања и занемаривања у коме ће бити јасно дефинисана сва поступања свих локалних обавезних страна и свих оних који на било који начин утичу на одрастање детета,“ рекла је Јагода Јеремић из Удружење грађана Златиборски круг.
Према Закону о спречавању насиља у породици, Центар за социјални рад има важну улогу у заштити деце од насилника. Нови приступ овом проблему наглашава сарадњу свих чинилаца на локалном нивоу, а у Чајетини је забележено повећање броја случајева насиља у породици.
„Показало се да је потребно на један ефикасан начин да се умреже сви субјекти; и Центар за социјални рад, превасходно полиција, затим тужилаштво. У том смислу су и формирани одговарајући тимови који се сваких 14 дана састају. Носилац те активности је Основно тужилаштво у Ужицу. Дакле, сви ови актери су међусобно повезани, разматрају се сви случајеви насиља у породици свако са своје тачке гледишта, али се међусобно добијају подаци и других служби и установа, тако да се добија једна целовита слика,“ објашњава Пајо Богдановић, директор Центра за социјални рад Чајетина .
Законска регулатива и протоколи су корисни алати и у школама за спречавање насиља, пре свега вршњачког. Поред породице као примарне групе, школа као институција је веома важан чинилац у препознавању, превенцији и интервенцији.
„Кључне ствари на којима треба радити то је: радити са децом, и у породици и у школи, да што више имају саосећајности са другима, да прихватају друге без обзира да ли су они различити од њих, да што више буду у неком стварном животу, да се баве неким конкретним стварима, да више имају физичког рада, послова, јер сво то неко празно време које проводе гледајући преко ТВ-а разне реалити шоуе,играјући игрице на компјутерима, негде чине да се отуђе једни од других; да не осећају онога другога и онда насиље постаје некако нормално,“ напомиње Марија Новаковић, психолог у ОШ „Димитрије Туцовић“ .
На крају трибине на којој је објашњено препознавање насилног понашања представљени су радови основаца на тему „Мој заштитник од насиља“.
https://www.youtube.com/watch?v=20JNRclpz_I
Мирослав Јевремовић