У суботу је у Музеју на отвореном ,,Старо село“ у Сирогојну одржан вашар старих заната и занимања са циљем очувања и промовисања мајстора рукотворина, њихових умећа, као и уважавања и истицања вредности знања која се генерацијама преносе и опстају до данас.
Вашар старих заната и занимања је културна манифестација на којој су различите занатлије представиле живо занатско наслеђе, и производе који припадају прошлости, а који се и данас користе. Посетиоци су директно од њих могли да сазнају о занатима, занатским производима и да активно учествују у изради и дегустацији појединих производа.
Ова манифестција, по речима музејског саветника Снежане Томић, из године у годину привлачи све већу пажњу гостију који долазе на Златибор. Сајам је веома посећен, што потврђује податак да највише посетилаца долази у Музеј управо у време његовог одржавања.
Један од старих занатлија је качар, осамдесетшестогодишњи Ковчић Мирко из Рожанства, који се овим послом бави од своје шеснаесте године. Овај занат, по његовим речима, је одгајио и школовао доста деце са овог краја, а сада полако нестаје. Без ових дрвених посуда се некада није могао замислити живот на селу, па су се продавале широм Србије и бивше Југославије.
Милорад Радовановић из Бајине Баште присутнима је представио начин израде дрвених чутура и осталих сувенира од дрвета. Овај занат у њиховој породици традиционално се преноси са колена на колено, а он га је наследио од свог оца. Израдом чутура бави се већ 26 година, а посао је пренео на свог сина. Објашњавајући поступак израде овог дрвеног предмета, Радовановић каже се да процес израде састоји од девет операција, а дневно се може направити и до дест чутура.
На вашару старих заната и занимања ове године учествовало је око 20-так занатлија из Ужичког краја, као и произвођачи из Трстеника, Бранковине, Лазаревца и других градова Србије. Осим промовисања мајстора старих заната, на вашару је представљен и начин припреме традиционалних српских јела, а целокупан програм манифестаниције употпунили су здравичари.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs