Акција “Медицинско село” која је у суботу одржана у Сирогојну успешно је спроведена. У времену од 8 до 14 часова прегледано је преко 200 пацијената, како из Сирогојна, тако и других сеоских месних заједница општине Чајетина. Око 22 лекара, а укупно 60 медицинских радника, неуморно су радили на прегледу пацијената, дијагностиковању и одређивању терапије.
Директор здравственог центра Ужице примаријус др Милош Божовић рекао је да је ово пример како спојити лепо и корисно.“Ми, лекари, смо увек расположени за овакве акције. То смо доказали. Велика већина лекара обавља свој посао према Хипократовој заклетви”.
Испред Дома здравља Чајетине која је суорганизатор, начелница Гордана Бојовић каже: “Грађани су изузетно задовољни. Ми смо задовољни! Доста људи се прегледало и код специјалиста и код наших лекара који су вршили тријажу и издавали упуте са којима су се пацијенти јављали код лекара специјалисте. Након тога, са извештајем специјалисте враћали су се код наших, који им издају рецепте, а ту је и апотека у којој одмах добију лекове. Нама јесте у плану, а и волели би смо да се наставе овакве акције, да их буде више и да буду још веће”.
УГ “Сигурност” основано је пре 6 месеци и ово је први пројекат са којим су стартовали. За њега су конкурисали код општине Чајетина и она га је одобрила и подржала новчаним средствима од 2 милиона динара. Циљ овог удружења је пружање помоћи жртвама насиља у породици, као и спровођење здравствене заштите у руралним срединама. У припреми су још два пројекта из ових области за које је Удружење конкурисало и код надлежних министарстава, каже Славица Дидановић, председница Удружења.
Организацијом “Медицинског села” више су него задовољни сви који су овога дана, без много чекања, обавили своје здравствене прегледе. Жеља им је да оваквих акција буде више од једне у години дана, а организатори и покровитељ обећавају да ће се за то постарати.
“Општина дуги низ година издваја средства за уређење инфраструктуре у сеоским месним заједницама. Али сама инфраструктура ништа не вреди ако се мештанима који живе у овим пределима не пружи адекватна медицинска услуга, као и културни и други садржаји који постоје у урбаним срединама. Реформом здравственог система дошло је, на жалост, до затварања многих сеоских амбуланти, па су села остала без адекватне медицинске заштите. Ми смо преко УГ “Сигурност” покренули “Медицинско село” и уз неколико ентузијаста, који су увидели тај проблем и жртвовали своје слободно време у тај хуманитарни рад, спровели ову велику акцију. Ми ћемо наставити и у наредној години да организујемо овакве акције, а битно је да је ова акција успела, да су људи задовољни, и да је новац који је локална самоуправа определила отишао у праве руке”, истиче председник општине Чајетина Милан Стаматовић.
Мирјана ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs