1. децембар - Светски дан борбе против сиде

Светска здравствена организација обележава Светски дан борбе против сиде од 1988. године. Она ради на томе да промовише важност да људи које живе са инфекцијом ХИВ-а имају право на превенцију и лечење, право доношења одлука у вези са својим здрављем, као и право на живот пун поштовања и достојанства без дискриминације. Поред тога, уколико се инфекција открије на време и ако се одмах крене са лечењем, особа оболела од ХИВ-а може несметано да живи.

Саветовање и тестирање на ХИВ су потпуно бесплатни, анонимни и поверљиви. Не заказују се, а нису вам потребне ни било какве физичке припреме. Тестирање траје око 20 минута и могуће га је бесплатно обавити 365 дана у години.

Процењује се да у Србији има око 3.100 ХИВ позитивних грађана, док се око 2.500 до 2.700 лечи у здравственом систему, изјавио је данас начелник одељења на Инфективној клиници за ХИВ и Аидс и председник струковног удружења ХИВАС Јован Ранин.

Он је новинарима, уочи трибине “Колико смо близу контроле епидемије ХИВ инфекције у Србији”, рекао да се од броја људи који се лечи, око 87 одсто успешно лечени, односно сада ХИВ негативни. Ранин је истакао да око 700 људи живи са ХИВ инфекцијом, али се не лечи и да је тај број неопходно смањити.

Представљајући удружење “ХИВ асоцијација Србија” – ХИВАС, чији је циљ контрола ХИВ епидемије у Србији и спровођење стратегије УНАИДС “90-90-90”, Ранин је рекао како то значи да треба дијагностификовати 90 одсто заражених ХИВ вирусом, да се од дијагностикованих лечи 90 одсто, а да се 90 одсто ХИВ пацијената успешно лечи и да нема ХИВ у крви.

ИЗВОР: Рефлектор