1. децембар - СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ СИДЕ

тестирање на ХИВ анонимно је и бесплатно

 

Светски дан борбе против ХИВ/АИДС-а, који се од 1988. године сваке године облежава 1. децембра.  

Иако је у овој борби до сада свет остварио значајан напредак, важни глобални циљеви још увек нису достигнути и ХИВ је и даље један од значајних проблема јавног здравља који погађа милионе људи широм света.

Сваке године, организације и појединци широм света, настоје да бројним активностима повећају свест и знање о ХИВ-у и позивају на појачане активности које би за крајни циљ имале окончање епидемије ХИВ-а.

Овогодишња тема обележавања Светског дана борбе против ХИВ-а/АИДС-а је „Окончање епидемије ХИВ-а: равноправан приступ, свачији глас“

 

Кампања Зауставимо ХИВ заједно има за циљ да оснажи заједнице, партнере, али и пружаоце здравствених услуга да промовишу тестирање, превенцију и лечење и смање стигме особа са ХИВ-ом.

 

Тестирање на ХИВ је једини начин да се утврди да ли је неко заражен ХИВ-ом, и требало би да буде саставни део бриге о здрављу сваког појединца, а посебно оних који се ризично понашају.

Рано откривање ХИВ инфекције омогућава правовремено лечење и очување квалитета живота особа инфицираних ХИВ-ом, као и заштиту других, односно спречавање преношења ХИВ-а у блиским контактима, као и са мајке на бебу. Tерапија, којом се постиже задовољавајући квалитет живота и значајно утиче на спречавање даљег преношења инфекције, у нашој земљи je доступна свима који живе са ХИВ-ом.

 

Кључне популације са повећаним ризиком од ХИВ-а у Европи варирају од земље до земље, али уопштено укључују:

Мушкарце који имају сексуалне односе са мушкарцима

Интравенске кориснике дрога

Сексуалне раднике/раднице

Мигранте (укључујући особе које долазе из земаља са високом преваленцијом ХИВ-а) и мобилне популације

Затворенике (особе на издржавању затворских санкција)

Према подацима СЗО, процењује се да је крајем 2020. године 37,7 милиона људи широм света живело са ХИВ-ом.

Само током 2020. године, 1,5 милиона људи се инфицирало ХИВ вирусом, док је 680 000 људи умрло од последица манифестне ХИВ инфекције глобално.

Такође, у 2020. години, 3/4 одраслих који живе са ХИВ-ом је примило антиретровирусну терапију (ХААРТ).

Процењује се да је у нашој земљи максимално 1.200 особа заражених ХИВ-ом. Од 120 новодијагностикованих особа у овој години, највише је у региону Војводине – 46, затим у Београду – 41, а остале су у другим деловима Републике Србије.

Сви они који сумњају да су били у ризику да се заразе ХИВ-ом треба да се тестирају, а саветовање и тестирање на ХИВ, вирусне хепатитисе и сифилис анонимно је и бесплатно, при чему клијентима Саветовалишта нису потребни ни здравствена књижица нити нека друга легитимација, а ни упут лекара.