Сваке године 10. октобра се обележава светски дан менталног здравља, како би се скренула пажња управо на људе који имају неки ментални поремећај, о којима треба да брине друштво и заједница. Ментални поремећаји су други највећи здравствени проблем српског становништва, после кардиоваскуларних болести, подаци су које је Удружење за подршку људима са неурозом „Херц“ изнело поводом данашњег Светског дана менталног здравља.
Обележавање Светског дана менталног здравља је прилика да људи најпре преиспитају сами себе а потом обрате пажњу и на друге, посебно оне који имају неки ментални поремећај. Ментална болест има много имена, класификација, начина презентовања, али је једно заједничко: кочи особу да оствари своје циљеве, да буде задовољна собом, светом око себе и да нормално функционише у друштву.
„Физичку болест ми видимо. Те особе посећујемо, водимо бригу о њима... Међутим, када је неко ментално болестан, у нашем народу је уобичајено да од таквих особа углавном побегнемо или се дистанцирамо. Управо таквим особама је наша подршка јако потребна. Кад кажем наша, не мислим само на стручна лица , већ и на породицу и заједницу“, каже начелница Дома здравља у Чајетини Гордана Бојовић.
Ово обољење не бира културу и нацију, има га свуда и тековина је савременог живота и темпа којим живимо.
„Стрес је неминован, како у животу тако и на послу. Живимо у ери када људи желе много тога да постигну. Оно што предходи томе је стрес и размишљање хоћемо ли све то постићи и са свим тим изаћи на крај. Због тога прво треба да преиспитамо себе да ли смо способни за све то. Ако јесмо, да се добро организујемо, да будемо искрени према себи, да ли то можемо да постигнемо или не. То је пут ка превазилажењу стреса“, додаје докторка Бојовић.
Како би се појава менталних болести предупредила лекари препоручују скриниг прегледе и то свим особама старијим од 18 година. Он се обавља у свим домовима здравља и веома је једноставан. Изабрани лекар пацијенту поставља одређена питања и на основу одговора одређује степен депресије. Пацијенти код којих се открије тежи степен обољења упућују се на психијатријски преглед.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs