Остало је још четири дана до отварања телефонске линије и опције на интернет-порталу Управе трезора за пријављивања за једнократну помоћ државе - 100 евра свим пунолетним грађанима.
Пријављивање ће трајати од 15. маја до 5. јуна и биће једноставно и брзо. Док ће исплата пензионерима и корисницима новчане социјалне помоћи бити аутоматска и почети 15. маја, осталим пунолетним грађанима новац ће почети да леже на рачуне најкасније од 1. јуна.
Право на новчану помоћ у износу од 100 евра имају сви пунолетни држављани Републике Србије који на дан ступања на снагу Уредбе, 24. априла, имају активно пребивалиште, са важећом личном картом. Приликом пријављивања, преко портала Управе за трезор или телефонским путем, преко контакт-центра, чији ће број бити објављен непосредно пред почетак пријаве 15. маја, грађани ће остављати само три податка. То су ЈМБГ, регистарски број важеће личне карте и назив банке код које је отворен рачун или желе да им буде отворен рачун.
- Пензионери и примаоци новчане социјалне помоћи ће аутоматски бити пријављени - кажу у Министарству финансија. - Под примаоцима пензија сматрају се и корисници привремене накнаде - инвалиди рада друге и треће категорије. Примаоци привремене новчане надокнаде услед незапослености морају да се пријаве, као и старији од 65 година ако нису пензионери.
Исплата за примаоце пензија и новчане социјалне помоћи почеће 15. маја. Уколико неко од њих нема текући рачун, биће му у ову сврху отворен једнократни наменски рачун у Банци "Поштанска штедионица", који ће бити угашен кад подигну новац.
Држављани који немају текући рачун приликом подношења пријаве треба да се изјасне у којој банци желе да им се отвори једнократни наменски рачун. Додатних трошкова нема.
- Пошто држављанин подигне новац, наменски рачун ће бити угашен - објашњавају у Министарству финансија. - Новац са тог рачуна се подиже у готовини, али ако корисник жели, може у уговорном односу са банком да дефинише и додатне услуге које би код ње користио, а које би се односиле на наведена средства. Уколико је држављанин новац примио на свој текући рачун, који је претходно већ био активан, са њим може да располаже као што то и иначе чини. Није предвиђено да се новац директно преусмери хуманитарним организацијама, а то држављанин може сам да уради након што подигне новац.
Извор: Вечерње новости