15. мај - Европски дан борбе против рака коже

Данас се обележава Европски дан борбе против рака коже. Због забрињавајућег пораста броја оболелих од меланома, најсмртоноснијег рака коже, Удружење дерматовенеролога Србије организовало је пре неколико дана бесплатне прегледе у чак 20 градова. Циљ акције није само бесплатан преглед тог дана, већ да се подигне свест грађана да редовно прегледају кожу и да ако запазе промену јаве се лекару. То смањује ризик за касније оболевање, јер уколико се тумор коже открије у најранијој фази могућност излечења је готово стопостотна.

Меланом је малигни тумор који настаје од пигментних ћелија коже, меланоцита. Може да се јави у сваком узрасту, али само екстремно ретко у детињству. Најчешће се јавља код особа старости од 40 до 60 година. У Европи се чешће јавља код жена него код мушкараца, док је у Аустралији и на Новом Зеланду, који имају највећу учесталост појаве меланома у свету, појава меланома је чешћа код мушкараца. У Србији нешто чешће обољевају мушкарци него жене.

Меланом може да се појави било где на кожи, међутим код жена су најчешће захваћени доњи екстремитети (50% жена, 18% мушкараца), док је код мушкараца најчешће захваћен труп (35% мушкараца, 14% жена), посебно леђа. Код пацијената који су хронично изложени дуготрајном деловању сунца током живота (земљорадници, морнари…) меланом се најчешће јавља на глави, ушима, лицу и врату. Меланоми који се јављају на трупу генерално имају лошију прогнозу од меланома који се јављају на екстремитетима, глави и врату. У Европи жене чешће обољевају од меланома, али мушкарци чешће умиру од меланома.

Меланом је најагресивнији од свих тумора коже јер врло брзо метастазира и захвата друге органе. Не треба паничити, меланом јесте јако агресиван тумор, али његово рано откривање и правовремена хируршка интервенција омогућавају излечење и побољшање преживљавања. Хируршко уклањање меланома у раном стадијуму доводи до излечења код 90-95% пацијената.

Уколико желимо да стопу смртности од меланома држимо на најнижем могућем нивоу периодични само прегледи коже и правовремено обраћање лекару када постоји сумња о појави меланома морају постати стандардна пракса.