Међународни дан деце оболеле од рака установљен је 2002. године од стране Међународне конфедерације Удружења родитеља деце оболеле од рака. Од тада се обележава у 88 земаља широм света. У Србији је овај датум постао део националног Календара јавног здравља 2013. године, на иницијативу удружења родитеља и уз подршку Министарства здравља.
Малигне болести су један од значајних глобалних јавно здравствених проблема данашњице, које, према статистичким подацима, представљају други по учесталости узрок смртности код деце узраста од 0 до 14 година, одмах иза повреда. Управо због тога, обележавање овог датума има за циљ да пажњу целокупне јавности, стручне и опште, усмери ка важној мисији побољшања третмана, неге, квалитета живота, емоционалних и социјалних потреба деце оболеле од рака, као и њихових најближих.
Светска здравствена организација (СЗО) процењује да се у свету годишње постави око 400.000 дијагноза малигних болести код деце узраста 0-19 година. Најчешће врсте малигних болести у дечјем узрасту биле су леукемије, тумори мозга, лимфоми, неуробластом и Вилмсов тумор. Рана и тачна дијагноза малигних болести код деце, праћена ефективним лечењем, треба да буде циљ успешног приступа у контроли ових болести.
Успех излечења рака код деце је велики, знатно већи него у популацији одраслих. У високоразвијеним земљама света, стопа преживљавања достиже чак 84%, а важно је напоменути и да је она у порасту чак и у појединим деловима света који имају слабије развијене ресурсе уколико постоји локална и међународна подршка у овој области.
Циљ СЗО је да елиминише патњу и бол деце која се боре против рака и да се у целом свету, укључујући ниско развијене земље, достигне стопа преживљавања од 60% до 2030.године.
Рано откривање и тачна дијагноза малигних болести код деце могу значајно утицати на повећање вероватноће преживљавања, бољи одговор болести на терапију као и мање скупо и мање интензивно лечење. Постизање бољег ефекта програма који промовишу адекватан приступ у раном препознавању и тачној дијагностици малигних болести у дечјем узрасту, оствариво је као заједнички циљ (који обухвата и заједничку акцију) владиних тела, невладиних организација као и родитељских и удружења грађана.
Деца имају право на највише могуће стандарде везано за третман и лечење од рака.
На основу података Регистра за рак Завода за јавно здравље Панчево, у периоду 2015-2019.године у Јужнобанатском округу годишње је 3-7 деце оболевало (просек 4,2 деце) и 0-2 умирало (просек 0,8 деце) од малигних болести, што је двоструко мање него у претходном петогодишњем периоду (2010-2014.), када је просечно регистровано 8 новооболелих и 2,6 смртна исхода годишње.
Најчешћи малигни тумори код деце у нашем округу су акутне леукемије и лимфоми, затим малигне болести локализоване на мозгу, костима, меким ткивима, бубрезима, гонадама и кожи. У последњих пет година, умирање од малигних болести код деце најчешће је регистровано у узрасту од 15-19 година (50%) и у узрасту 5-9 (50%), док у узрасној групи 0-4 и 10-14 година није било смртних исхода.