На Златибору у хотелу Олимп отворен је 16. Српски симпозијум о хидрогеологији са међународним учешћем. Симпозијум се одржава од 28.09. до 02. 10. 2022. године.
Интонирањем химне Републике Србије почео је 16. Српски симпозијум о хидрогеологији у хотелу Олимп на Златибору . Присутне су поздравили председник организационог одбора Ана Врањеш и председник научног одбора Дејан Миленић, а председник општине Чајетина, Милан Стаматовић свечано је отворио симпозијум.
„Захваљујући вашим саветима, студијама, препорукама, надам се да ћемо ово место убудуће заједно развијати као партнери. Непуних 15 година смо радили и сарађивали и ја сам неизмерно захвалан вашој институцији, као и вашим саветима. Надам се да ћемо и убудуће сарађивати, и још једном вам желим пуно среће и успеха у раду, увек сте добродошли код нас на Златибор“, рекао је Милан Стаматовић, председник општине Чајетина.
Симпозијум је окупио импозантан број учесника из Србије и околних земаља, а наредних дана ће, у пет тематских целина, бити презентовано преко 100 научних радова . Реферати су обухватили широк спектар тема везаних за истраживања и коришћење подземних водних ресурса .За добру дугогодишњу сарадњу, захвалнице су додељене : председнику општине Чајетина, Милану Стаматовићу и директору хотела Олимп, Миодрагу Илићу.
„Ради се о највећем националном скупу хидрогеолога у скупу са међународним учешћем, ту су и колеге из земаља региона. Ова три дана ћемо дискутовати о стању подземних водних ресусра, о стању водоснадбевања Србије, о стању у геотермалној енергији, у заштити подземних вода, у актуелној проблематици везаној за климатске промене, које се тичу свих нас посебно у 21 веку, када се природни ресурси исцрпљују огромном брзином. Осврнућемо се и на стање у Чајетини и на Златибору , да видимо како што пре да актуелизујемо Сушичко врело, које смо пре 10 година и увели у систем водоснадбевања. Плодотворну дискусију имаћемо од Златиборског локалног нивоа до државног нивоа“, рекао је Дејан Миленић, председник Научног одбора.
Организатор симпозијума је Рударско геолошки факултет Универзитета у Београду у сарадњи са Савезом инжењера и техничара Србије, Инжењерском комором Србије, Српским геолошким друштвом, Националним комитетом (Интернационална асоцијација хидрогеолога) и Српском геотермалном асоцијацијом.
Сања Глишовић