Дан шале се у многим земљама обележава 1. априла. Тог дана људи једни другима праве безопасне смицалице и објављују лажне новости, с циљем да их доведу у смешан положај. Направљена шала је првоаприлска шала, а онај који прави смицалицу у тренутку објављивања смицалице узвикује Априли-ли. У неким земљама, као у Уједињеном Краљевству, Аустралији и Јужноафричкој Републици, подвале се праве само до поднева, а онај ко их направи после подне назива се априлском будалом (енглески April Fool). У многим другим земљама смицалице се праве током целог дана.
Најранија повезаност између датума 1. априла и прављења смицалица јавља се у Чосеровим Кантерберијским причама из 1392. године.
По једној верзији тумачења, 1. април као Дан шале настао је када је у 16. веку померен дан Нове године са 25. марта на 1. јануар. До тада се у многим европским градовима Нова година обележавала 25. марта, а славље је трајало седам дана, односно до 1. априла. Према том тумачењу, они који су прихватили нови датум као дан Нове године збијали су шале са онима који су га и даље обележавали до 1. априла.
У 18. веку се за овај дан сматрало да води порекло још од библијске личности Ноја. Према чланку из једних енглеских новина објављеном 1789. године, тог датума је Ноје први пут послао голубицу - прерано.
Извор: Википедија