20. октобар je Мeђународни дан борбе против остеопорозе, болести која према, мишљењу стручњака, настаје због убрзаног губитка коштаног ткива. Према најновијим истраживањима, број људи код којих је установљена остеопороза услед старења и утицаја разних фактора, међу којима значајно место заузима и начин живота, у наредних 50 година биће удвостручен.
Остеопороза је смањење густине костију, тј. коштане масе, па и сама реч указује на порозну структуру костију или шупљикаве кости. Ово смањење коштане масе доводи до повећања ризика за настанак прелома костију. За здравље костију најважније је да буду правилно формиране у детињству и младости. Калцијум је главни минерал костију који се уграђује у коштано ткиво и повећава му густину. Под дејством витамина Д повећава се усвајање калцијума у цревима и уградња у кости. Бебама и деци се одавно даје рибље уље, а данас капи витамина Д да се спречи недостатак истог и настанак рахитиса (слабих костију). Усвајање калцијума је регулисано женским полним хормоном – естрогеном. Зато у мено паузи кад организам остане без естрогена долази до наглог губитка коштане масе. За чврстину костију најважнија је густина костију која се оствари између 20. и 30. године. Сматра се да трећина жена болује од остеопорозе. Примарна остеопороза се развија код жена када уђу у менопаузу. Сенилна остеопороза се јавља као последица старости после 75. године живота код жена и мушкараца.
Остеопороза може настати и као последица других обољења (поремећаји рада штитне жлезде и паратиреоидне жлезде, хипогонадизма), после дуготрајне употребе кортикостероида, дуготрајних имобилишућих болести. За изградњу костију неопходно је присуство калцијума и фосфора у односу 2:1, али и бројних других минерала: бор, манган, магнезијум, цинк, бакар, аминокиселина, колагених пептида, мукополисахарида.
Избалансирана исхрана са одговарајућим уносом калцијума и физичка aктивност важна је за изградњу и очување чврстих костију. У терапији остеопорозе примењују се лекови који спречавају даљи губитак коштане масе.