Привредни апелациони суд, oд 4. до 7. септембра на Златибору, организовао је 26. Саветовање привредних судова. Свечано отварање одржано је у Конгресном центру „Мона“, уз присуство представника Министарства правде, Врховног касационог суда, судија Уставног суда, судија Привредног апелационог суда и 16 привредних судова Србије, великог броја научних радника, адвоката, привредника и гостију из иностранства.
„Свесни значаја привредног судства Министарство правде доста ради на унапређењу његове ефикасности, пре свега улагањем у ИКТ систем“, истакла је министарка правде Нела Кубуровић, додајући да је претходних годину дана за унапређење опреме и софтвера у привредним судовима уложено више од 200 милиона динара.
„Такође, ради се на унапређењу Правосудног информационог система који омогућава електронску размену података свих судова са надлежним институцијама, које располажу подацима неопходним за вођење судских поступака. Електронска размена података сада постоји са Агенцијом за привредне регистре, МУП-ом, матичним књигама итд, али се ради и на повезивању са Народном банком Србије и Републичким геодетским заводом“, наводи министарка правде.
Она је нагласила да је електронска размена података од велике важности, јер директно утиче на скраћење поступака и процедура, затим смањује трошкове достављања дописа и омогућава да се преко једног клика добију информације на које се до сада чекало неколико месеци.
„Заједно са јачањем ИКТ система, ради се и на јачању правосудне инфраструктуре - заједно са реновирањем постојећих зграда, граде се и нове правосудне зграде, а наравно посебну улогу има привредно судство. У претходном периоду отворенена је нова зграда Привредног суда у Ужицу, а изградњом Палате правде у Крагујевцу, и Привредни суд у том граду биће смештен на новој адреси“, рекла је министарка Кубуровић.
Председница Привредног апелационог суда Јасминка Обућина навела је да је основни циљ привредних судова постизање ефикаснијег правосуђа, што се чини смањењем броја предмета, ажурношћу, савладавањем прилива. Она је додала да привредни судови велику пажњу посвећују решавању старих предмета, као и да су показали велику ажурност при савладавању новопримњених. Међутим, иако задовољна постигнутим резултатима, сматра да то није довољно и да се морају уложити још већи напори како би правосуђе постало ефикасније, а привредни судови још бољи у раду.
https://www.youtube.com/watch?v=FNkzQbI4Hwc&feature=youtu.beДрагана Росић