Међународни дан особа са инвалидитетом проглашен је од стране Уједињених нација и широм света се обележава сваког 3. децембра, почев од 1992. године.
Како би систем социјалне заштите и услуга у заједници био доступни особама са инвалидитетом, мора постојати разграната мрежа разноврсних услуга која ће особама са инвалидитетом нужно пружити истинску могућност избора.
Често се нега и брига о особама са инвалидитетом своди на услуге родбине, познаника,. Ово никако није идеална ситуација, посебно кад знамо до које мере одсуство социјалног контакта и самоћа могу утицати на психо-физичко стање људи
У Агенди 2030. стоји да се мора изградити друштво које "никога не оставља иза себе, то јест, које укључује све грађане и не занемарује никога".
Конвенција о правима особа са инвалидитетом темељи се на начелима поштовања урођеног достојанства индивидуалне аутономије особа са инвалидитетом. Индивидуална аутономија особе са инвалидитетом подразумева и право те особе да бира где ће, са ким и како живети, као и њено право да живи самостално и да буде укључена у локалну заједницу.
Стратегија превенције и заштите од дискриминације, коју је Влада Републике Србије усвојила у јуну ове године, препознаје особе са инвалидитетом као и даље осетљиву друштвену групу и међу задацима Стратегије су и стварање безбедног окружења за припаднике осетљивих друштвених група и унапређење степена толеранције према њима; искорењивање односно сузбијање говора мржње и аката физичког и психичког насиља и привођење правди учинилаца таквих аката и радњи; и јавно заговарање неопходности спречавања дискриминације и промовисање културе толеранције.