48. Симпозијум Пољопривредна техника и Зимски сусрети пољопривреде, водопривреде и шумарства (видео)

симпозијум

48. Симпозијум Пољопривредна техника и Зимски сусрети пољопривреде, водопривреде и шумарства одржава се на Златибору од 30. јануара до 3. фебруара. Департман за пољопривредну технику Пољопривредног факултета у Новом Саду, заједно са Националним научним друштвом за пољопривредну технику и суорганизаторима Задружним савезом Војводине и Пословним удружењем увозника и извозника пољопривредне механизације, традиционално организује  овај симпозијум.

Симпозијуму Пољопривредне технике који је јуче отворен у хотелу „Дунав“, присуствује велики број стручњака из области пољопривреде, пољопривредни произвођачи, произвођачи пољопривредних прикључних машина и резервних делова, трговачке, пројектантске и  инжењеринг куће, стручна удружења, банке, увозници, дистрибутери пољопривредне механизације, семенске куће, пољопривредне задруге, водопривредна предузећа и представници Војводина шума. 

"Теме су: пољопривреда - са акцентом на прецизној пољопривреди, задругарство, наводњавање, а потребно је нагласити да су са нама и пријатељи из Војводина шума и Војводина вода што значи да ће се говорити о наводњавању, одводњавању и шумарству. Прецизна пољопривреда је једна од тема којом се јако бавимо јер ту има највише иновација. То нпр. значи да не посматрамо више површину као хектар, већ према зонама, и то у зависности од квалитета земљишта које имамо и вегетативног индекса у тим зонама. Управо о тим иновацијама ћемо до четвртка разговарати“, рекао је проф. др Александар Седлар.

Што се тиче пољопривредне технике, професор Седлар напомиње да се мора имати у виду да су претходне две године биле изузетно тешке пољопривредницима јер су се у једном периоду нашли у „лок дауну“. Такође је и светско тржиште уздрмано па је допремање увозних машина било отежано . Самим тим, домаће фирме, фирме увозници и произвођачи морали су да се сналазе и изборе да не дође до већих потреса када је у питању набавка и коришћење пољопривредне технике. На питање колико су млади заинтересовани да остану на имањима и почну, или да наставе да се баве пољопривредом под оваквим условима, професор доктор Александар Седлар је одговорио да на решавању тог питања држава и друштво морају истрајати.

„Држава чини што треба да чини, али могла би и више. Треба подржати младе и кроз субвенције, и кроз набавку механизације... Требало би да покушамо да им обезбедимо да по неким донираним ценама дођу до државног земљишта и да почну да га користе. То је једини начин, јер села која су постојала раније, која су била базирана на неким већим државним имањима и малим прерађивачким капацитетима, су одумрла и сад то треба на неки начин вратити, у складу са трендовима који су у свету.“

Једна од битних тема Симпозијума пољопривредне технике и Зимских сусрета пољопривреде, водопривреде и шумарства, биће земљорадничко задругарство и могућности развоја.


Мирјана Ранковић Луковић