5. јун Светски дан заштите животне средине

У више од 100 земаља данас се обелезава Светски дан заштите животне средине. Основан је од стране Генералне скупштине УН 1972. и одржава се сваке године 5. јуна, а овај догадај користи се као један од главних начина кроз које организација УН широм света развија свест о животној средини и подстиче политичку пажњу и акцију на унапређењу квалитета животне средине.

Светски дан заштите животне средине је глобални догађај и обележава се на свим континентима. Владе, појединци, невладине организације, локалне заједнице, предузетници и медији организују разлиците акције којима истичу своје опређељење према заштити и унапређењу животне средине и потребу за променом мишљења и понашања. Овај дан се обележава бројним активностима као што су стручни и научни скупови, активности на локалном нивоу као што су шетње, садња дрвећа, бициклистичке вожње, концерти, изложбе ликовних остварења, фестивали, такмичења у школама, кампање чишћења и рециклирања као и кампање са тематиком из области заштите животне средине. Светски дан заштите животне средине је прилика да мотивише све појединце, организације и предузећа да преузму позитивне кораке у заштити животне средине у својим домовима, школама и радним местима, усвајања начина живота у складу са природном околином.

На овај начин скреће се пажња на последице појединих људских активности које угрожавају живот на планети, као што су загађивање ваздуха, вода, уништавање шума, нестанак великог броја врста и друге, како би се стимулисао развој еколошке свести људи.

Овогодишња тема Светског дана заштите животне средине је “Шуме- Природа на услузи” и она наглашава утицај које шуме имају и нераскидиву везу између квалитета живота људи и здравља шумских екосистема. Шуме покривају трећину копнене масе земље и оне обављају виталне функције планете земље. Шуме играју кључну улогу у борби против климатских промена, ублажавајући их, ослобађањем кисеоника и трошењем угљен диоксида. Оне стварају плодно земљиште, садрже највише биолошки различитих екосистема на копну и станиште су за више од половине копнене флоре и фауне. Упркос непроцењивим еколошким, здравственим, социјалним и економским добитима које имамо од шума, долази до наставка крчења шума алармантном брзином- сваке године се уништи 13 милиона хектара шума, што је једнако величини државе Португалије. Потенцијални прелазак на коришћење обновљивих извора енергије био би део решења, али да би дошло до таквих промена, потребно је да очување шума постане универзални политички приоритет.

Због акција великих размера које је спровела на подручју пошумљавања Индија је одређена за овогодишњег домаћина Светског дана заштите животне средине.

 

Извор: ЗЗЈС