9. Конгрес опште медицине на Златибору (видео)

9. Конгрес лекара опште медицине са међународним учешћем одржава се од 27. до 30. септембра у хотелу "Мона" на Златибору. Организатор скупа је Секција опште медицине српског лекарског друштва, која постоји већ 52 године, а која има за циљ побољшање улоге и положаја опште медицине у нашем здравственом систему.

Конгрес опште медицине на Златибору се одржава већ дужи низ година, и служи за размену искустава лекара ове специфичне области која представља први контакт са пацијентом. Теме су веома значајне, не само за лекаре учеснике конгреса већ и за ширу друштвену заједницу.

„Теме су: деменција, ублажавање тегоба-терапија бола код најтежих пацијената, и оно што нам је ове године кључна тема је рационална примена антибиотика. Приметилисмо да се у целом свету много користе антибиотици и да је то довело до резистенције, до отпорности микроорганизама на многе антибиотике, тако да ми уколико се појаве неке теже инфекције више нећемо имати чиме да лечимо људе“, рекла је Прим. др Невенка Димитријевић, председница Секције опште медицине српског лекарског друштва.

Учешће на Конгресу узело је око 700 учесника, међу којима су и лекари из Турске, Хрватске, Републике Српске, Босне и Херцеговине и Македоније. Ово је прилика за презентовање квалитетних радова из области опште медицине, директну и непосредну размену искустава у раду, коју су искористили и лекари Дома здравља у Чајетини, који редовно посећују едукације овог типа. Овога пута представљају два ауторска и два коауторска рада.

„Ова наша два ауторска рада су само наставак студије којом се бавимо, пре свега анеуризматским болестима. Прошле године је то била анеуризматска болест аорте, а ове године је везана за церебралне анеуризме, односно ризик код болесника који имају фамилијарну полицистичну болест бубрега да добију мождано крварење. Ми смо за то да уведемо скрининг код тих људи, да бисмо на време открили мождане анеуризме и спречили фаталан исход. Други рад је везан за бивше пушаче. Хтели смо да видимо колико су пушачи који престану са пушењем и даље у ризику да оболе од болести од којих болују пушачи. Открили смо да су бивши пушачи у ризику још осам година, као и пушачи који активно пуше“, истакла је др Гордана Бојовић, специјалиста опште медицине Дома Здравља Чајетина.

Са поменутим радовима тим лекара чајетинског Дома здравља представио се на конгресу у Пољској, али имају у плану да са истраживачким радом наставе и у наредном периоду, и своје радове поново представи на неком од конгреса сличног ранга.

https://www.youtube.com/watch?v=zIRdZ_QRqrc&feature=youtu.be Драгана Росић