Током летњих месеци, посебно у шпицу сезоне, Агенција за безбедност саобраћаја посебну пажњу обраћа на транзитне путнике, делећи им савете о значају одмора у безбедној вожњи у оквиру кампање "Вози одморан" . Правило којег би возачи требало да се држе је да током дужих релација праве чешће паузе, да конзумирају што више течности и да на пут не крећу уморни и поспани , и уз то да никако не конзумирају алкохолна пића.
Сезона је годишњих одмора, најлепше време за све којима је потребан предах од обавеза и промена средине, да то и учине. Уједно, ово је и време у којем се дешава велики број саобраћајних незгода, а неке од њих су са несрећним исходиме. Због тога Агенција за безбедност саобраћаја покреће кампању "Вози одморан", којој се прикључују и локални савети за безбедност саобраћаја.
„Ово је време када људи најчешће путују на одмор и апелујемо да се за тај одмор добро припреме. То значи да најпре припреме своје возило, да припреме себе да буду одморни, да припреме своје карте, мапе, да буду добро ходрирани,а нарочито апелујемо да своју децу возе на правилан и безбедан начин, да користе дечја ауто седишта. Понављамо да је забрањена вожња деце испод 12 година на предњем седишту. Такође апелујемо на људе на неизоставан одмор који треба да примене како би безбедно наставили своје путовање, јер доказ да је умор битан фактор при генерисању саобраћајних незгода је и ситуација која се пре пар дана десила у нашој општини када је возач заспао за воланом и своја кола усмерио у кућу испод магистралног пута , у насељеном месту. На сву срећу, без тежих последица“, рекао је Срђан Радовић из СЗБС општине Чајетина.
Статистика показује да се једна трећина саобраћајних несрећа догађа управо услед умора возача , при чему је возач или заспао или неадекватно реаговао. Умор се јавља, кажу стручњаци, већ након другог сата вожње, најчешће између другог и седмог сата или након пређених 200 до 500 км. Када осетите прве знаке умора као што су падање капака, теже концентрисање на вожњу, зауставите аутомобил на првом сигурном месту, оборите седиште у аутомобилу и одспавајте 15-20 минута. Након тога изађите из аутомобила и прошетајте се. Та кратка пауза опоравиће вас за даљи наставак вожње и безбедно стизање на одредиште, саветују из Агенције за безбедност саобраћаја.
М.Ранковић Луковић