Агенција за заштиту животне средине - извештај о мерењу полена

У Србији на основу  Закона о заштити животне средине , члан 3 тачка 11, полен  је окарактерисан као загађивач емитован из природе због, пре свега, негативног и штетног утицаја на здравље људи. Начин да се помогне особама алергичним на полен , који је препоручен од стране WHO је организовање и спровођење континуираног мерења концентрације полена у ваздуху. Општина Чајетина то спроводи годинама уназад са Агенцијом за заштиту природе из Београда.

Полен  биљака је за човека један од најзначајнијих алергена у ваздуху. Поленова зрна код више од 20% људске популације (сваки пети човек) изазивају алергијске реакције (бронхитис, коњуктивитис, дерматитис, поленска кијавица), док у случају дуготрајног и вишегодишњег излагања високим концентрацијама један део људске популације оболева од хроничног бронхитиса и бронхијалне астме. Загађеност ваздуха у урбаним, индустријским срединама доприносе појачаном алергијском дејству аерополена. Светска здравствена организација је упозорила да ће различите врсте алергијских реакција код људи бити болест савременог човечанства у 21. веку.

 Негативан утицај на здравље људи, који изазива полен појединих биљних врста, сврстава ове честице у "природне" загађиваче ваздуха. Концентрација полена биљака у ваздуху зависи од низа фактора који владају у природним стаништима и урбаним срединама. Веома је важно познавање временске и просторне дистрибуције, као и врсте аероалергеног полена, како би се стање пратило и издавало путем извештаја о стању полена, прогноза за наредни период, као и формирање календара полена. Ови подаци су намењени: превенцији код сензибилисаних особа, као помоћ у ефикаснијем лечењу пацијената у здравственим институцијама, побољшању рада комуналних и урбанистичких служби на уништавању трава и корова које су узрочници алергијских болести, бољем сагледавању потребе увођења законске регулативе,  укључивању и међународну сарадњу, јер су проблеми аерополена не само локалног, регионалног него и глобалног карактера.

Мерење концентрације полена 24 алергене биљне врсте у ваздуху обавља се у оквиру систематског праћења концентрације полена  на територији Општине Чајетина –мерно место на Златибору у оквиру државне мреже за мониторинг алергеног полена који врши Агенција за заштиту животне средине. Вредности концентрације полена у ваздуху мере се на висини 15 м изнад површине тла. Временски период континуираног узимања узорака почиње почетком фебруара и траје до првих новембарских дана, мада у зависности од временских услова овај интервал може да варира.

Гранична вредност су следеће: ДРВЕЋЕ –до 60 пол. зна по m3 ваздуха је ниско и у зеленој боји ; од 60- 100  пол. зна по m3 ваздуха је средњаконцентрација и у жутој боји  преко 100 пол. зна по m3 ваздуха је висока концентрација и на семафору је у црвеној боји.ТРАВЕ имају идентичан приказ као и сви корови осим амброзије

АМБРОЗИЈА до 30 пол. зна по m3 ваздуха је ниска и у зеленој боји је;

Од 30- 100 пол. зна по m3 ваздуха је средња и у жутом приказу, преко 100 пол. зна по m3 ваздуха је висока концентрација и у црвеној је боји на семафору.

На основу  резултата обављених испитивања може се констатовати следеће:

 мерење полена је на подручју Чајетине почело 11.05. када су и регистрована прва поленова зрна у ваздуху.

У Јунjу актуелан је аерополен понеког  дрвећа , трава и корова:

Тисе и чемпреси: Присутне су биле 13 дан

Борови: Цветали су 23 дана

Орах: Имао је присуство 1 дан.

Траве:. Цветале су 28 дана у јуну месецу.

Киселица: Била  је присутна 10 дана.

Боквица: Цветала је 19 дана.

Коприва:.Цветала је 15 дана у јуну месецу

Конопље:  Забележен је полен 3 дана.

Липа: Била је присутна 4 дана

Полинација осталих полена дрвећа, трава и неких корова  настављен је и у јулу . Златибор се, према приказаним подацима, и даље сматра добрим местом за особе које су нарочито осетљиве на полен.