48. Саветовање агронома Србије које се одржава на Златибору трајаће до 1. фебруара. На овом скупу поред представљања нових креација и нових хибрида свих биљних врста којима се бави Институт за ратарство и повртарство, и ове године биће пуно речи и о агротехници, која представља добар предуслов сваке пољопривредне производње.
“Значај агротехнике у постизању високих приноса код свих биљних врста је немерљив. Ни са најбољим сортама и хибридима не могу се остварити прави резултати, уколико се не испоштује макар минимум онога што је наука давно утврдила и ако се не користе различите новине које се путем оваквих семинара представљају пољопривредним произвођачима”, рекао је др Владимир Миклич, руководилац Одељења за уљане културе Института за ратарство и повртарство Нови Сад.
Он је додао да би увек требало почети од доброг избора парцеле када је било која култура у питању као и поштовањa плодореда. Када се изабере парцела потребно је урадити основну обраду која се увек ради у јесен, никако у пролеће јер то није добро за наше услове. Ђубрење је такође један од важних предуслова за постизање задовољавајућег приноса али и правовремено вршење сетве јер свака касна сетва доводи до пада приноса.
Осим излагања еминентних научних радника Института за ратарство и повртарство и професора Пољопривредног факултета из Новог Сада, на скупу су своја практична искуства и достигнића у приносима и квалитету НС сорти и хибрида презентовали и пољопривредни произвођачи из различитих региона Републике Србије. “Ово је јединствена прилика да у директном контакту са произвођачима, корисницима наших креација, разменимо искуства и спремни уђемо у нову сезону”, рекао је Миклич.