Према најновијим статистичким подацима Агенције за безбедност саобраћаја у периоду од 2016. до 2018. године, 27 одсто погинулих чинили су старији од 65 година, а половина погинулих и четвртина повређених старијих особа настрадали су као пешаци.
Према подацима из извештаја, које је објавио лист Политика, током претходне три године у саобраћајним несрећама у Србији погинуло је 469 и повређено 6.600 грађана старијих од 65 година, што је годишње у просеку око 156 погинулих и око 2.000 повређених.
"Другим речима, сваки други дан једна старија особа погине у удесу, а сваког дана буде повређено око пет људи. Старији од 65 година чине око 20 одсто становништва у Србији, док их је истовремено око 27 одсто погинулих у саобраћајним несрећама, а притом учествују мање у саобраћају од просечног становника Србије", наводи се у извештају и додаје да чешће страдају мушкарци него жене.
Како се додаје, највише старих страда у несрећи са путничким возилом - 70 одсто, а следе теретна возила - 21 и аутобуси - пет одсто.
В.д. директора Агенције Јасмина Милошевић апеловала је на старије да се понашају пажљиво и одговорно у саобраћају, јер се показало да се старији људи као пешаци понашају супротно ономе што су учили своју децу и унуке.
"Старији морају да буду посебно опрезни на пешачком прелазу, јер постоје возачи који не прате саобраћајну сигнализацију и не поштују прописе", рекла је она и додала да је највише страдалих у време сумрака и "првог мрака", односно између 17 и 20 сати.
Извор: Тањуг