Асистивна технологија у образовању и социјалној и дечјој заштити

Јуче је у хотелу „Мона“ на Златибору отворена Регионална конференција „Употреба асистивне технологије у образовању и социјалној и дечјој заштити“. Конференција се одвија у оквиру програма прекограничне сарадње Србије и Црне Горе, а поред стручњака и представника јавних институција , јавних и цивилних организација и удружења из ове две републике присуствовали су и представници из Републике Српске, БиХ и Хрватске. Они ће у ова 3 дана конференције представити своја искуства у примени информативних технологија и асистивних средстава у социјалној заштити и образовању особа са инвалидитетом и сметњама у развоју.

Пројекат под слоганом „Образовање без граница“ у Србији спроводи ОШ „Димитрије Туцовић“ у сарадњи са УГ „Златиборски круг“ из Чајетине и Специјалном школом „Миодраг В.Матић“ из Ужица, док су у Црној Гори партнери на овом пројекту прекограничне срадње установе из Пљеваља и Берана. Конференција о примени асистивне технологије у образовању и социјалној и дечјој заштити део је самог пројекта и на њој ће бити представљени досадашњи резултате са реализованих активности, као и рад волонтерских центара који месецима функционишу у обе земље.

„Кроз цео пројекат који, ево, траје већ годину дана, промовишемо инклузију и едукујемо запослене, родитеље и кориснике, како и на који начин да користе асистивну технологију. У ствари, како и на који начи да се ми, који радимо са децом, снађемо и што квалитетније образујемо децу која имају сметње у развоју“, каже Зорица Милосављевић, председница УГ „Златиборски круг“ које је партнер на пројекту.

12860003

Конференцију је химном отворио Раде Ћалдовић, ученик 7. разреда ОШ „Димитрије Туцовић“ који је некадашњи корисник Дневног боравка за децу са инвалидитетом и сметњама у развоју „Зрачак“. Раде је, иако са проблемима са видом, одличан ученик, бави се музиком и уз свесрдну помоћ своје средине постиже запажене резултате у школи и ваншколским активностима.

О значају самог пројекта говори и чињеница да се током размене искустава у примени асистивне технологије у раду са децом са сметњама у развоју развила одлична сарадња између 4 општине: Чајетине и Ужица из Србије и Пљеваља и Берана из Црне Горе. Пројекат пре свега промовише права деце на живот у заједници, приступ информацијама и комуникацијама, на шта деца са сметњама и инвалидитетом имају иста права као и било које друго дете.

„Ови центри су јако важни јер су набавили хардвер који ће служити за развој комуникационих и других способности дјеце са сметњама у развоју, а развили смо и софтвер који је на ћирилици и који ће користити дјеца у Србији и Црној Гори. Он је урађен великим штампаним словима јер дјеца са сметњама у развоју науче само једно писмо и некако мислимо да је овај софтвер јако важан и за математику, и за развој говора и језика, за учење компјутерских вјештина, животних вјештина, цртање, и допринјеће некако да се они лакше укључе у живот заједнице“, прича за „Златибор прес“ Светлана Дујовић, директорка Дневног центра за децу и омладину са сметњама и потешкоћама у развоју, Пљевља.

Пре званичног почетка конференције у холу хотела „Мона Златибор“ отворена је изложба ликовних радова ученика ОШ „Димитрије Туцовић“ са конкурса „Школа за све“ који је такође део пројекта. Конгрес се завршава 26. новембра.

Мирјана Ранковић Луковић