Богојављење се обележава 19. јануара, као један од највећих хришћанских празника. Према предању у богојављенској ноћи се отворило небо и Свети Дух је сишао у облику голуба на Исуса Христа. У народу се празником Богојављење завршавају некрштени дани (12 дана после Божића) када нема крштавања јер Исус Христ још није био крштен.
Многи народни обичаји везују се како за сам празник, тако и за ноћ уочи Богојављења.
Отвара се небо – замислите жељу
Дан када је, по предању, божји глас објавио да је Исус његов син – Богојављење, биће услишене све жеље. На богојављенско вече, каже предање, отварају се небеса – вечерас треба јасно замислити жељу и тачно у поноћ изаћи и погледати у небо. Кажу стари, да само ретки имају привилегију да угледају Бога у првим минутима новог дана, али сви треба да замисле по једну жељу – ако је искрена испуниће се.
Умивање светом водицом
Бројни верници на Богојављење иду у цркву по водицу којом ће се укућани после умити, али да би освештана вода заиста била делотворна, пре и после узимања воде потребно је изговорити одређене молитве. Освештана водица се и чува као чудотворна света драгоценост – њом се прска кућа ради заштите од нечистих сила, пије се током целе године ради исцељења и заштите од свих болести, очишћења од злих страсти и ради опроштаја грехова, очишћења душе и тела.
Богојављенску водицу пију и труднице да би се „отвориле као небо на Богојављење,“ па да се лако породе. Та се вода сипа и у бунар како би се прочистио, а у стара времена освећена водица давала се болесницима који нису могли да оду у цркву на причест.
Обичај је и да на дан Богојављења не треба ништа у кући радити, прати веш, а ткање обавезно изоставити. Не смеју се имати зле мисли, желети или чинити другоме зло. На овај дан није обавезно постити.
Пливање за Часни крст
Ритуално купање у реци такође је обичај од давнина – за Богојављење се у реку баца Часни крст, а млади, здрави људи се такмиче да до њега допливају први. Крст би требало да буде направљен од залеђене прошлогодишње богојављанске водице, а оном ко први доплива до њега, доноси срећу током целе године.
Огледалце под јастук
Познат је обичај да неудате девојке ставе огледалце под јастук на Крстовдан, 18. јануара увече јер се верује да ће уочи Богојављења сањати мушкарца за кога ће се удати. Постојало је веровање и да ће младе девојке на богојављенску ноћ на небу угледати лик онога за кога ће се удати.
Постоји још један девојачки обичај који налаже да на дан Богојављења девојке од теста направе четири лоптице. У три треба да ставе по папирић са именом своје симпатије, а један остављају празан. Те лоптице се потом стављају у кључалу воду, и она која прва избије на површину је права љубав девојке. Уколико на површину исплива празна лоптица, значи да девојка још увијек није упознала оног који јој је суђен.