У Специјалној болници „Чигота“ на Златибору од 23. до 24. октобра одржана је Студентска конференција на тему „Унапређење комуникације између будућих лекара и жена оболелих од рака дојке – подизање свести о значају ране детекције". Првог дана конференције еминентни стручњаци из ове области одржали су низ предавања, док је други дан обележила радионица у којој су учествовали студенти медицине и жене оболеле од рака дојке.
Најбољи студенти завршних година Медицинског факултета из Београда први пут су се сусрели са пацијенткињама које су лечене од карцинома дојке и које се налазе на путу оздрављења. Основни циљ овог пројекта је повећање сензибилитета студената према пацијентима, како би се побољшала комуникација, а тиме и ефекат дијагностиковања и лечења болести. Маја Драшковић, чланица Удружења Med Sap Alumni-a, које је организатор ове конференције, каже да академске студије код нас студентима не пружају оваква искуства (рад са пацијентима), да би могли да сагледају проблем из угла пацијента и да је ово јединствена прилика за то.
Психолог Славица Симић, један од предавача на на конференцији каже да је пацијенткињама најважнија емоционална и информативна подршка, да пацијент у лекару види особу која ће јој тачно рећи шта се са њом дешава и који кораци следе, али и саосећати са њиховим проблемом. Такве лекаре и медицинско особље пацијенти доживљавају као најважнију подршку.
Доцент др Иван Марковић, директор Института за радиологију и онкологију Србије каже да се број жена оболелих од карцинома дојке у Србији из године у годину повећава. То потврђује податак да се годишње бележи између 4.500 и 4.700 новооболелих, док борбу са болешћу изгуби од 1.700 до 1.800 жена. Ове бројке не треба да нас чуде с обзиром да стопа оболевања од ове болести расте у целом свету. На нама је само да се на нивоу целе земље спроводи принцип раног откривања канцера. Оно што упркос свим напорима није могло да се побољша је стадијум у којем се болест открива, што не дозвољава смањење смртности. Због тога скрининг раног откривања канцера у фази када је излечив је једини начин да се жене излече, наглашава Марковић.
У Златиборском округу ситуација је нешто боља, каже др Маја Гулан, шеф одсека за хирургију Опште болнице Ужице. Она истиче да је од 2000. године проценат смртности у нашем округу у односу на централну Србију знатно нижи. Такав тренд и даље траје захваљујући раном откривању које се постиже редовним контролама и скрининзима, али и едукацијама које спроводи саветовалиште за жене оболеле од рака дојке „Јефимија“.
Организатор студентске конференције је Удружење Med Sap Alumni, које је најбољим студентима медицине недавно омогућило одлазак у Хјустон ради упознавања са радом познатих медицинских установа, а покровитељ је амбасада САД-а. У плану је да се овакве конференције одржавају на годишњем нивоу, посебно што се месец октобар обележава као месец подизања свести о овом све заступљенијем здравственом проблему.
Драгана Росић, zlatiborpress.rs