Голд гондола Златибор неће бити само најатрактивнија туристичка понуда у овом делу планете, већ најдужа панорамска гондола на свету која ће притом испуњавати све еколошке захтеве. Пре свега, највећи број гостију ће до врха Торника уместо аутомобилима да долази овим превозним средством које ће, у почетку, да покреће струја. План је да касније гондолу покреће соларна енергија. Директорка ЈП Голд гондола Бојана Божанић у разговорима са пословним партнерима и новинарима наглашава да ће ово превозно средство бити еколошко и енергетски ефикасно и у складу са природним окружењем.
„Сама гондола је еколошка. Ми планирамо да у наредном периоду користимо обновљиве изворе енергије, како за покретање гондоле тако и за све пратеће садржаје. Сама почетна станица, односно објекти који ће се налазити непосредно уз почетну станицу ће водити рачуна да се користи зелена енергија и да у потпуности све буде у духу обновљивих извора, односно сагласја човека и природне околине“, каже директорка Голд гондоле.
Подсећа да је до сада завршена почетна и последња станица гондоле и подигнуто 19 стубова. Оно што предстоји на пролеће је подизање још 17 стубова с обзиром да је захтев поднет и да је документација комплетно припремљена:
„Мислим да ће се до краја марта кренути са радовима на ових 17 стубова, од Рибничког језера према Торнику. Ту ће бити нешто тежа траса. Пре неколико дана смо имали састанак са извођачима радова, договарали се о даљим радовима, о даљим активностима и плановима како ће се подизати стубови управо на том мало стрмијем делу трасе. У сваком случају извођачи су спремни и очекују ту грађевинску дозволу као би кренули са припремом терена“.
Очекује се и добијање дозволе за међустаницу, а Божанићева са жаљењем истиче да се ситуација није померила са „мртве тачке“.
„Не зависи ништа од Општине Чајетина, не зависи ни од Гондоле. То је поступак који треба да се заврши у управном суду у Крагујевцу, и жалба на коју треба да се одговори у Републичком геодетском заводу. Рокови су поприлично дуги. У пракси, Управни суд води поступке најмање три, а често пет и више година. Видећемо да ли ће тако бити и у нашем случају, с обзиром да већ три и по године чекамо да се тај поступак покрене“, истиче Божанићева. Додаје да је Општина Чајетина спремна да уведе извођаче и на последњем делу трасе како би се радови спроводили истовремено. Ако би ове две дозволе пристигле у исто време радило би се у синхроницитету, а гондола би била стављена у функцију до краја године.
https://www.youtube.com/watch?v=J7qppMTtA2U&feature=youtu.be Драгана Росић