Милун Браловић посадио је малине још 1986. године, на парцели од око 8 ари, са 1.600 садница. Већ пуну 31 годину узгаја ово "црвено злато" са својом супругом у Дренови поред Катушнице. Малињак му је близу куће, преко реке, а како је вода пре пар година однела мост, тако он сада реку "гази" трактором, док не буде саграђен нови.
"Док смо жена и ја радили у фирми, паре и јаре нису могли никако заједно. Међутим, кад сам 1999. отишао у пензију, тада сам почео да радим са малином озбиљно. Набавио сам систем кап по кап, почео сам више да је негујем, да стављам стајско ђубриво, да прскам, тако да сам се сто посто посветио свом малињаку", каже Милун Браловић.
Милун каже да за гајење малина треба доста труда и рада. Само прскање се у току једне сезоне понови и до осам пута.
"Ове сам године девет пута прскао малину. Али ове године је наопака година - прво је био снег, па јаки мразеви, па опет снег, тако да не очекујем неки род као што је био. Али опет вудећемо како ће то до краја бити, ипак је ово фабрика под ведрим небом", прича нам Милун.
Због лоше године род ће, у односу на прошлу, бити мањи за око 30%, мада малина је у овом крају тек почела да зри, је а јуче је било прво брање. Милун се сећа доброг рода из свог малињака протеклих година - прошле године набрао је 1.774 килограма малине, 2015. преко две тоне, 2014. 2.400 килограма, док се за ову годину нада да ће род бити око тоне ипо. За цену се, како каже, још увек ништа не зна, али ако би била прошлогодишња, то би онда било супер, поручује Милун.
"Нама су прошле године хладњачари исплатили 223 динара за кило малине на откупном месту. Ако цена буде испод 200 динара, е онда ће бити тешко. Грдни је улог, велики је труд и рад, доста мора да се ради, али неко ради више, неко мање, па према томе, колико ко ради, толико ће и зарадити", каже Милун Браловић.
Малине беру он и супруга, са синовима и снајкама. Већ одавно обезбедио је систем за наводњавање - кап по кап, за који каже да јесте скуп, али да се већ прве године исплати. А малина исто тако не може ни без стајског ђубрива и вештачког, које Милун ставља на сваке две године. Поручује другима да уредно косе траву међу редовима, јер како каже, малину треба неговати исто као цвеће.
Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs