Прошло је пола века од почетка Омладинске радне акције "Београд-Бар", а ова пруга је и даље највећи инфраструктурни објекат у Европи завршен добровољним радом. У градњи железничког пута дугог 500 километара учествовало је преко 12.500 бригадира организованих у 234 бригаде. За пет година рада направљено је 254 тунела и 234 моста од којих се неки сврствају у ремек-дела због неприступачности тунела. Некадашњи акцијаши, градитељи пруге Београд-Бар кренули су јутрос из Београда ка Пријепољу, обележавајући на тај начин јубиларну 50. годишњицу од почетка градње ове пруге.
Општина Чајетина и Удружење учесника Омладинске радне акције „Београд – Бар“ обележили су јубилеј – 50 година од почетка ОРА „Београд – Бар“. Воз симболично назван „Бригадирски јубиларни воз“, са некадашњим акцијашима који су почетком 70-их година прошлог века учествовали у омладинској радној акцији у изградњи пруге, стигао је данас у станицу у Бранешце. Ту их је дочекао заменик председника Општине Чајетина Милоје Рајовић и уз пригодан програм и песму и игру "Удружења за неговање народне традиције Златибор", ова значајна годишњица је обележена.
"На овим просторима, пре 50 година, градили су се најважнији инфраструктурни објекти у нашој држави. На путу ка Прибоју налази се најдужи тунел, Златиборски тунел, затим имамо три велика моста: Рибница, Врело и мост на Јабланици, велики тунел Голеш и мост пре Прибоја на Увцу. То сте ви радили пре 50 година а ми и наше генерације које долазе, требало би заједно са државом да реконструишемо ову пругу. Она је већ обновљена до Ваљева а надам се да ће се ускоро и даље наставити како би Златибор и златиборски округ добили нову саобраћајницу", рекао је Милоје Рајовић, заменик председника општине Чајетина.
Председник удружења ОРА "Београд - Бар" 1971-1975. уручио је овом приликом захвалницу на сећање на боравак у овим крајевима и данашњи долазак и заједно са господином Рајовићем открио је спомен плочу посвећену учешћу акцијаша са територије општине Чајетина у изградњи пруге. Истакао је и да акцијаши данашњом манифестацијом уједно подржавају и обнављање железнице и изградњу брзих пруга.
"Био сам командант насеља овде у Чајетини и носим лепе утиске из тог периода, не само везане за наш рад него и односом грађана Златибора који је био изузетно срдачан и леп. Заувек су ми остала та сећања урезана, како је тај народ подржао ту акцију, како је био срећан што се пруга гради и пролази кроз овај крај. Свакако, изградња пруге била је од великог економског и туристичког значаја за овај крај", каже Велизар Поповић, председник Удружења ОРА "Београд-Бар".
Без бригадира пруга не би била ово што је данас а захваљујући овој манифестацији, оживљена су сећања на вредне акције и доприносе тадашњих младих генерација.
"Ту су постојале одређене норме за извршавање задатака које су биле равне грађевинским нормама које постоје код професионалних грађевинских радника. Бригадири су се трудили да што више ураде и што боље резултате постигну, јер практично, успех сваке бригаде је био вреднован и на тој ранг листи успешности били смо оцењивани кроз остваривање тих норми", каже Раде Милићевић, учесник ОРА "Београд-Бар".
За све присутне припремљена је трпеза љубави а воз је даље наставио ка Пријепољу где ће бити одржана Свечана академија „Челична магистрала срца“ и изложба „Пруга снова“ у Дому културе у Пријепољу.