Када су се припремали за овогодишње локалне изборе, Партија уједињених пензионер Србије, општински одбор у Чајетини, дошла је до закључка да не могу радити као што је то рађено у претходном периоду. Жеља ми је била, како кажу, да грађанима понуде нешто ново и конкретно. Правећи програм својих активности од 2016. до 2020. године, родила се идеја да се на територији општине Чајетина крене са производњом органске хране.
Златибор има добру климу за покретање производње органске хране, има довољно површине пољопривредног земљишта, али нема ко да га обради. Из овог разлога чајетински пензионери су решили да се окрену органској производњи. Узимајући у обзир туризам и велики број туриста који посете ову општину, њихова жеља је да им се понуди здрава храна.
"Један од разлога који нас је навео на здраву храну јесу наши људи који је већ производе, а у овом моменту немају коме да је продају. На пример, сир и кајмак са нашег продручја су заиста квалитетни. На Златибору имамо велике пашњачке површине које су тотално неискоришћене. Све су то неки моменти на које смо ми рачунали и који су нас навели да направимо програм за производњу органске хране", каже Милија Јездимирови, секретар ОО ПУПС Чајетина и додаје: "Овај програм је заиста изводљив, јер ми овде имамо одличне услове који су потребни за ту причу. Свако село има асфалтиране путеве, струју и воду, што значи да имамо све потребне услове за органску производњу. Направили смо и корак даље, па смо се консултовали са Туристичком организацијом Златибор и са већим делом хотела на Златибору, и сви су поздравили овај наш план".
Формиран је одбор од стручних људи, који води Милија Јездимировић као економиста, а чланови су и Костадин Михаиловић, дипломирани инжењер агрономије и технолог и Душан Кнежевић, ветеринар. Овај тим људи већ је почео рад на терену - обилазе пољопривредна домаћинства, где представљају програм производње органске хране и њен значај. Издата је књига под називом "План за село", у којој је детаљно представљен цео програм и његова реализација.
Након завршених локалних избора и уласка ПУПС-а у локалну власт у Чајетини, програм производње органске хране представљен је и њиховим коалиционим партнерима - Српској народној партији и Демократској странци Србије, са којима је потписан Протокол о даљим корацима за реализацију овог пројекта. Пројекат ће бити предат "Еко Аграру", који ће бити задужен за израду програма производње.
"Сручни сарадници "Еко Аграра" ће информисати заинтресоване пољопривредне произвођаче и касније ће давати и финансијску подршку. Дефинисаће шта је то што ће се производити, а ми смо већ сада договорили да кренемо са производњом линцуре, јер је златиборска линцура оцењена као најбољи производ који расте на Златибору. План је да што већи број људи учествује у овој причи, и да се већ ове године направе први засади. Пошто је линцури потребно пет година раста, ми би наредних пет година правили засаде. То мора бити континуирано, чим једну количину продамо, одмах правимо нови засад. Реч је о биљци која је веома цењена на светском тржишту и њена производња је контролисана", каже Милија Јездимировић.
Будући пољопривредници моћи ће да производе органску храну по својој жељи, али ће контрола били ригорозна, све по правилима. У плану је и формирање задруга или сабирних центара за ове производе, а биће направљен и програм заштите златиборских производа као географско порекло овог подручја. Производиће се органско воће, поврће, млеко и млечни производи, месо и месни производи. И буџет општине Чајетина подржаће овај пројекат, тако што ће се у њему, за наредну годину, наћи средства за помоћ пољопривредним произвођачима. Ову идеју подржало је и Министарство пољопривреде. Када су у питању месо и месни производи, план је веома јасан. Како би се избегле спекулације о пореклу меса, производња ће бити контролисана. Већ сада су постављена правила за производњу органског меса, а велику помоћ пружиће им чајетинска кланица, која је од недавно добила новог власника, Горана Илића из Новог Сада. Са њим је већ успостављена веза и постигнути су конкретни договори. Подаци говоре да на територији општине Чајетина тренутно има око сто празних штала, које треба напунити грлима. Нови власник кланице понудио је да будућим сточарима да јунад, телад и сву потребну храну, без плаћања унапред. Обрачун трошкова вршиће се приликом предаје стоке у кланицу, када ће узгајивачима бити исплаћена разлика пара, односно биће то чиста зарада. У склопу кланице предвиђен је и продајни простор за пољопривредне машине и прикључке, како би се чајетинским произвођачима омугућила ближа и повољнија куповина потребних машина. Све ово реализоваће се преко "Еко Аграра".
Чајетински ПУПС позива све заинтресоване пољопривредне произвођаче да се јаве у "Еко Аграр" и да кажу за коју врсту производње су заинтресовани. Том приликом, добиће све потребне информације и смернице, као и финансијску помоћ.
Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs
https://www.youtube.com/watch?v=C2Cw9ILIxw4&feature=youtu.be