Чајетинској читалачкој публици представљен роман "Лајковчанка" (видео)

Библиотека „Љубиша Р.Ђенић“ чајетинској читалачкој публици представила је младог писца из Лајковца Вељу Жуњића. На књижевној вечери говорило се о свим његовим делима, са посебним акцентом на последњи роман „Лајковчанка“, који је био кандидат за НИН-ову награду.

Веља Жуњић, који припада млађој генерацији писаца, иза себе има три романа, али није могао ни да предпостави да ће последњи роман „Лајковчанка“ да му донесе ширу читалачку публику и да само за два месеца доживи друго издање. Док је градио ликове и разрађивао радњу аутор је знао да ће роман имати наслов „Лајковчанка“,  иако му то многи нису саветовали:

„Наш познати писац Вања Булић ми је дао добронамеран савет. Рекао ми је да ми је све добро само да променим назив, да би изашао из локалног оквира. Међутим, ја сам био тврдоглав и упоран, и то се на крају исплатило. Он је рекао: „Која би то Београђанка или Крагујевчанка пожелела да прочита „Лајковчанку“?“. Међутим, читале су је и Београђанке и Крагујевчанке, а Лајковчани су веома поносни. Поред мене у Лајковцу има пуно писаца. Радован Бели Марковић је написао доста дела у којима описује Лајковац: „Лајковачка пруга“, „Лимунација у Ћелијама“, писао је о Ваљеву...“, каже аутор романа.

Говорећи о свом најновијем роману, аутор је истакао да су ликови и догађаји који се односе на Други светски рат скоро у потпуности аутентични, као и да је писању претходило вишемесечно истраживање и прикупљање архивских података.

„Морам признати да је кад пишем из маште, као што је мој први роман, доста лакше. Када сам писао „Лајковчанку“ морао сам да се држим историјских података, како се неби десило да ми неко ко је упознатији неби нашао неку замерку. Тако да су историјски подаци сви тачни. Они су нађени у Историјском архиву у Београду. Кроз то истраживање сам упознавао и мој крај. На пример, да је поред Лајковца била одиграна Колубарска битка, да је војвода Живојин Мишић из Струганика, као и да је у Непричани, која је у општини Лазаревац, сниман серијал „Приче из Непричаве...“, додао је Жуњић.

О роману, поред аутора, говорио је Карло Астрахан, писац и уредник програма библиотеке „Милутин Бојић“. Аутор је, по његовим речима био храбар да у роману испреплиће две паралелне приче. Једну причу из времена Другог светског рата и свим недаћама које су задесиле становништво Лајковца и другу која води у непосредну прошлост. Догађаји и ликови у овој пре свега љубавној причи су повезани, а на крају долази до великих обрта који никога неће оставити равнодушним, нагласио је Астрахан и додао да је „Лајковчанка“ до сада најинтригантнији Жуњићев роман којим је закорачио у свет озбиљних аутора.

Гост чајетинске библиотеке је овом приликом представио и своје претходне романе „Шампитица“ и „Боја твога имена“, а у музичком делу програма наступио је Енес Љајић на акустичној гитари.

https://www.youtube.com/watch?v=P_ysZl1OP6g&feature=youtu.be

Драгана Росић