„Читалићи“ су међушколски пројекат промовисања књиге и читалаштва и све је више школа и библиотека из Србије и дијаспоре, које му се прикључују. Организатори Пројекта су Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Јавна библиотека „Вук Караџић“ и Основна школа „Вожд Карађорђе“ из Алексинца, у сарадњи са oпштином Алексинац, oпштинском организацијом за туризам и спорт и Центром за културу и уметност, уз подршку бројних спонзора. У жељи да омогући својим ученицима да изразе своју маштовитост и талентенте, и школа “Димитрије Туцовић” из Чајетине се придружила “Читалићима”.
Пројекат „Читалићи“ унео је доста свежине у свакодневну наставу српског језика у основим школама. Циљеви су промоција културе читања и подстицање ученика на читање, развијање вештине критичког читања и креативног писања, промоција библиотеке као важног места за учење и развијање креативности ученика, међупредметна сарадња...
"Најважнија је љубав према читању", каже професорка српског језика Јагода Јеремић, па се деци даје могућност да, поред програмом одабраних књига које би требало прочитати и обрадити у тзв. Дневнику читања, и сами одаберу књиге које ће прочитати. Већи број прочитаних књига свакако ће допринети бољем бодовању. Ове године се посебан акценат ставља на народну књижевност, што је обавезан задатак за све ученике од 1. до 8. разреда који ће, у зависности од узраста, обрађивати брзалице, питалице, бајке, шаљиве приче или приче о животињама. Битно је рећи да се књиге у Дневнику могу представљати не само записима и размишљањима већ и цртежима и на друге креативне начине, који ће другима помоћи у бољем разумевању једног књижевног дела.
Пројекат, наравно, није обавезан за све ученике већ у њему учествују само они који воле да читају, а на учитељима и наставницима српског језика је да се што више њих анимира и подстакне. Наравно, подстицајна је и награда која их чека на крају такмичења, кроз која ће проћи, од школског до републичког, а оно ће се одржати у Алексинцу, где је Пројекат и осмишљен. Постоје у свему овоме веома важна улога школске библиотеке. За координаторку Пројекта који се спроводи у ОШ “Димитрије Туцовић”, изабрана је библиотекарка Недељка Јовановић. Још један од битних циљева је и успостављање што боље сарадње са градским библиотекама. Што се тога тиче, библиотека “Љубиша Р. Ђенић” на много начина излази у сусрет овој школи, почев од поклањања књига, до бесплатног учлањавања првака. Ђаци наше школе имају, заиста, све услове да у пројекту „Читалића“ постигну запажене резултате.
Мирјана Ранковић Луковић, zlatiborpress.rs