Црвена Звезда 4. пут победник Купа пријатељства

фк

Црвена звезда је освојила рекордну четврту титулу на Купу пријатељства пошто је у овогодишњем финалу, после занимљиве пенал серије, савладала Ријеку 8:7 (0:0 после регуларног дела). Одлучујући тренутак финала догодио се у деветој пенал серији када је играч Ријеке Франк погодио пречку, а затим првотимац Црвене звезде Сторебра постигао гол и донео црвено-белима титулу.

Током регуларних 80 минута није било голова, мада су обе екипе имале по једну велику шансу у другом полувремену. Прво је Момчиловски имао лепу прилику да у 62. минуту донесе предност Ријеци, али је његов ударац из казненог простора голман Црвене звезде Драговић фантастично одбранио.

Звезда је своју најбољу прилику имала у последњим тренуцима утакмице. Сторебра је у 78. минуту добио лопту у казненом простору, а затим је искоса са леве стране шеснаестерца гађао даљи угао гола Ријеке, међутим голман Вучетић је успео да заустави тај ударац и да одбије лопту у поље.

Пенал серија финалне утакмице била је једна од најдужих у историји турнира. Прве две серије играчи су сигурно реализовали, а онда су обе екипе биле непрецизне у трећој серији. Ријека је затим уз огромну дозу среће успела да постигне гол у четвртој серији и да тако поведе, али је Звезда такође била прецизна за ново изједначење. Оба тима су затим прилично сигурно изводили пенале све до кључне девете серије, када је Франк погодио пречку, а Сторебра се искупио за промашај из финиша утакмице и рутински погодио пенал за победу и титулу.

Црвена звезда је тако постала први тим у историји турнира који је освојио четири титуле. Подсетимо да су црвено-бели претходно освајали пехар 2015, 2017. и 2021. године.

Јубиларни десети Куп пријатељства изазвао је и ове године велико интересовање фудбалских заљубљеника на Златибору као и широм бивше Југославије пошто су све утакмице овог турнира преношене директно на каналима Спорт клуба. На финалном сусрету могло се видети много бивших асова у публици а медаље и пехаре најбољима доделили су Владан Бинић и Милован Рајевац. Најбољи појединац турнира је Огњен Теофиловић који је добио два признања: за најбољег играча и стрелца, док је најбољи голман чувар мреже Ријеке Нико Вучетић.