Србија предњачи по броју деце млађе од 13 година на друштвеним мрежама, показало европско истраживање.
Дан безбедног интернета обележава се 8. фебруара ове године. Бројни савети за родитеље и децу могу се пронаћи на сајту Владе Србије паметно и безбедно, а доступан је и контакт центар на броју 19833.
Србија предњачи по броју деце млађе од 13 година која користе друштвене мреже, показало је најновије истраживање Деца Европе на интернету спроведено у 19 европских земаља. Значајан број деце у Србији између 9 и 11 година користи друштвене мреже сваки дан - чак 45 одсто док је тај проценат у Немачкој 11.
Истраживање, које је спроведено 2020. године показало је да у неким земљама, као што су Немачка и Словачка, мање од 10 одсто деце узраста 9-16 година, било је узнемирено нечим онлајн, док у Чешкој, Малти, Румунији, Србији, Шпанији и Швајцарској више од 30 одсто деце пријављује да их је у последњих годину дана нешто узнемирило на интернету.
У Србији је значајан број деце и младих узраста од 9 до 16 година који су видели слике сексуалног садржаја током протекле године, чак 50 одсто, у поређењу са Француском где је тај број најмањи (21 проценат). У Србији је шест одсто деце искусило вршњачко насиље на интернету бар једном месечно, а 13 одсто неколико пута у току претходне године.
У Србији је четвртина - 24 одсто деце видело поруке мржње једном месечно или чешће, у поређењу са Пољском, где је тај број највећи (48 одсто), и Немачком где је тај број најмањи (четири процента). У Хрватској је то случај са 11 одсто деце.
Србија је прва земља у Европи по проценту деце која помажу родитељима када наиђу на потешкоће односно не знају да нешто ураде на интернету - 69 одсто деце у Србији је изјавило да је у таквим ситуацијама помогло својим родитељима или старатељима, у односу на 12 одсто деце у Немачкој.
Важно је знати да деца често не говоре родитељима или наставницима када их нешто узнемири на интернету. У Србији мање од половине деце (41 одсто) траже помоћ од родитеља / старатеља када их нешто узнемири онлајн, показало је истраживање Деца Европе на интернету. На сајту Владе Србије паметноибезбедно набројани су неки од најпознатијих изазова на интернету, који могу бити чак и смртоносни.
Постоје и канали образовног карактера који су намењени млађем узрасту. Да би се стигли до њих могуће је инсталирати апликацију Yоутубе кидс која нуди 31 препоручени канал за децу. Постоје и други начини контроле безбедне употребе интернета. Такође, постоје и аликације које омогућавају родитељима да контролишу и надгледају како њихова деца користе телефоне, које апликације користе на интернету , кога позивају, ко њих позива, са ким се дописују и где се налазе. Путем апликација може се омогућити блокирање активности које се сматрају неприкладним.
Аутор : BBC News na srpskom