Дан Ћирила и Методија, односно Дан словенске писмености и културе, државни је празник који се први пут обележава ове године - на данашањи дан, 24. маја.
Овај нови датум постао је државни празник након што је Влада Србије усвојила Предлог закона о допунама Закона о државним и другим празницима у Републици Србији, подсећа Блиц.
"Овим празником обележаваће се Дан словенске писмености и културе, коју су утемељили словенски просветитељи Ћирило и Методије, оснивачи словенске књижевности и творци првог словенског писма - глагољице", саопштено је раније из Владе.
Иако се слави, нови државни празник обележиће се радно, односно радни је дан, а иницијатива је потекла од Министарства културе, а на предлог Владе доставило Министарство за рад.
Иначе, Ћирило и Методије били су два брата, рођена у Солуну, у кући знаменитих родитеља. Старији брат Методије провео је као офцир десет година међу Словенима и тако научио словенски језик.
По повратку у Грчку замонашио се, а мало после тога придружио му се и млађи брат Кирило. У Цариграду су саставили словенску азбуку од 38 слова и почели да преводе црквене књиге са грчког на словенски. На позив кнеза Растислава отишли су у Моравију да шире веру Христову, а умноћене црквене књиге давали су свештеницима који су наставили рад на просвећивању.
На Папин позив стигли су у Рим где се Ћирило разболео и умро 869. године. Методије се вратио у Моравију и наставио ширење вере међу Словенима све до смрти 885. године. Његово дело наставили су његови ученици на челу са светим Климентом и Наумом који су саставили писмо ћирилица.
Дан словенске писмености прославља се 24. маја, као сећање на дан из 863. године када су после свечаности, у знак обнове Цариграда светитељи Ћирило и Методије Кренули у Моравску. Извор: Б92