Дан планете земље се обележава сваког 22. априла у протеклих 50 година, а главни циљ овог покрета је да се подигне свест о заштити животне средине и очувању наше планете.
Климатске промене доспеле су у жижу јавности након неколико узастопних година упозоравања јавности о овој претњи по здравље планете и њеног становништва.
Према најновијим статистикама, ресурси планете земље су на измаку. У овом тренутку је потребна још једна и по Земља да би се задовољиле потребе тренутне растуће популације. Пренасељеност, немар и нерационално коришћење природних ресурса које човечанство практикује довели су до тога да:
ће шуме нестати са лица земље до 2100. године ако се настави са овом стопом сече зеленила.
до 2040. године више неће бити воде за пиће.
се за производњу тоалет папира на дневном нивоу посече 27 000 стабала.
од пластике и осталог отпада који се баца у океане годишње угине million морских животиња.
се на дневном нивоу заувек истреби 137 биљних и животињских врста које настањују прашуме.
се половина произведене хране баци пре него што стигне до потрошача.
ће до 2050. године у океанима бити више пластике него риба.
се сваке секунде у свету употреби 160 000 пластичних кеса.
Бројке за нашу земљу такође нису охрабрујуће.
Према статистици Агенције за заштиту животне средине, у Србији постоји између 2 500 и 3 000 дивљих депонија. Такође забрињава и то да је наш главни град већ месецима уназад међу првим градовима у свету по загађености ваздуха.
Да би што више људи прихватило одговорност и предузело конкретне кораке у заустављању ових лоших трендова, сваке године се 22. априла организују акције скупљања смећа, чишћења паркова, морских обала, река и језера. Потенцира се и на употреби одрживе енергије, што мањем сагоревању горива, рециклажи, и престанку употребе пластике, док се посебан акценат ставља на личну одговорност појединца.