Данас је 1. април, Светски дан шале, а обичај да се људи на овај дан шале популаран је још од 19. века. Иако сам дан није празник ни у једној земљи, прихваћен је у бројним културама широм света.
Кроз светску историју познате су многе чувене првоаприлске шале. Најпознатије су оне које су креиране и реализоване путем медија и које су насмејале велики број људи. Једну од њих направила је шведска телевизија 1962. године, када је у госте довела свог техничког стручњака како би обавестио јавност да, захваљујући новој технологији, њихови црно-бели телевизори сада могу постати телевизори у боји. Он је објаснио да гледаоци треба само да навуку најлонску чарапу преко екрана и демонстрирао поступак. Многи Швеђани кажу да се сећају својих очева који су јурили кроз кућу покушавајући да пронађу чарапе које би поставили преко телевизора.
Психолози имају позитиван став о овом дану, сматрајући да шаљење може бити корисно за здравље јер доноси све предности смеха – ослобађа од стреса и депресије, смањује крвни притисак и ублажава срчане тегобе. Ипак, постоје и они који имају негативан став, сматрајући да шале могу бити непријатне.
Уколико данас одлучите да се с неким нашалите, треба имати на уму да шала треба да буде у границама доброг укуса и прилагођена особи, како она не би била повређена, с обзиром на то да многи људи нису љубитељи шала.
Не треба заборавити да смех не бира страну, па у ситуацији дубоких подела и политичке кризе у нашој земљи хумор може бити јединствен простор у којем се неслагања могу привремено одложити.
Ма какав начин живота водили, једна чињеница остаје кључна – живот је кратак. Зато не смемо заборавити да се смејемо, јер време утрошено на смех никада није изгубљено време. Уколико данас зачујете „Априлили“- осмехните се!
фото:АИ