Данас је 2. октобар, Мађународни дан ненасиља

Данас је 2. октобар, Мађународни дан ненасиља

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог поводом обележавања Међународног дана ненасиља, 2. октобра, истиче посвећеност изградњи друштва заснованог на принципима толеранције, поштовања људских права, права националних и свих других мањина, као и борбе против сваког облика насиља.
У свету у ком бесне ратни сукоби на разним деловима планете, овај дан је важна прилика да се јавно подсетимо да је ненасиље универзална вредност коју треба да негујемо, а мир предуслов напретка и нормалног живота сваке заједнице.
Међународни дан ненасиља установила је Генерална скупштина Уједињених нација 2007. године, као дан када се обележава рођендан Махатме Гандија, творца мирног отпора и заговорника ненасилног решавања сукоба. Сваког 2. октобра свет се подсећа на важност његовог дела и порука о потреби поштовања једнакости, правде, међусобног уважавања, а нарочито мира, које су актуелне и данас.
Насиље се не дешава само међу народима и у ратним сукобима, већ зна да буде, нажалост, свакодневно присутно у животима људи, у разним облицима, од вербалног насиља и говора мржње на друштвеним мрежама, преко физичког насиља међу вршњацима и у партнерским односима, до ширења предрасуда и напада на рањиве друштвене групе.
У борби против ове нерпихватљиве друштвене појаве, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог дало је свој допринос, пре свега, кроз залагање за примену одредаба Закона о забрани дискриминације, којима се забрањује изражавање идеја, информација и мишљења којима се подстиче дискриминација, мржња или насиље против лица или групе лица због њиховог личног својства, у јавним гласилима и другим публикацијама, на скуповима и местима доступним јавности, исписивањем и приказивањем порука или симбола, и на други начин. Поред тога, Министарство је дало и даваће и даље допринос и кроз примену Закона о родној равноправности, као и три стратегије са пратећим акционим плановима: Стратегија превенције и заштите од дискриминације (2022–2030), која садржи меру која се односи на унапређење механизма за сузбијање и спречавање говора мржње, Стратегија за родну равноправност (2021–2030) и Стратегија за социјално укључивање Рома и Ромкиња (2022–2030), која се односи на мере заштите ове рањиве друштвене групе.
Полазећи од циљева Универзалне декларације о људским правима Уједињених нација, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог истиче да је неопходан сталан рад свих субјеката у друштву на развијању културе мира, толеранције, разумевања и ненасиља. Сви заједно морамо настојати да превазиђемо предрасуде и неразумевања која воде до сукоба, те да у свим сферама друштва охрабримо примену принципа ненасиља као начина решавања неспоразума и разлика. Само тако можемо створити будућност у којој ће свако појединац и заједница живети у духу солидарности равноправности и узајамног поштовања.
 

Тагови