Данас је међународни дан ЕНЕРГЕТСКЕ ЕФИКАСНОСТИ

Енергетска ефикасност подразумева смањење губитка енергије без нарушавања комфора, стандарда живота или економске активности и може се реализовати како у области производње, тако и у области потрошње енергије. Свако од нас, потрошњу енергије може свести на најмању могућу меру, не умањујући свој стандард, и при том уштедети новац. Применом савремених технологија едукацијом, подизањем свести могуће је остварити рационално управљање енергетским ресурсима, односно, могуће је знатно смањити годишње финансијске издатке.

На жалост, на Светски дан енергетске ефикасности – 5. март, Србија нема баш много разлога за славље, јер троши двоструко више енергије од светског просека. Шта значи имати добро изолован стан или кућу најбоље се видело током фебруарских ледених дана. Ипак, ствари неће дуго тако остати јер ће по најновијим најавама држава у току ове и наредних година, пројекте на побољшању енергетске ефикасности дотирати са 1,3 милијарде динара. Уз то, почевши од краја Септембра текуће године, требали би да ступе на снагу правилници о Енергетској Ефикасности путем којих ће свака нова зграда ускоро морати да има енергетски пасош у коме ће писати колико енергије троши.

По неким проценама, куће и зграде у Србији су генерално гледано тако лоше изоловане да се кроз зидове и старе прозоре изгуби се чак и до 4/5 енергије, а само на неефикасно грејање оде готово 25% потрошње електричне енергије.

Стручњаци кажу да је улагање у енергетску ефикасност прилично скупо, али прорачуни говоре да се кроз мање рачуне за струју и грејање уложена средства брзо и исплате. Ипак, пре свега је потребно подићи свест грађана о неопходности штедње енергије.

Прекомерну енергију троше и неефикасни електрични уређаји, који се још продају код нас. У Агенцији за енергетску ефикасност кажу да ће то ускоро бити забрањено посебним правилником.

Домаћинства су највећи расипници, али доста енергије се изгуби и у фабричким халама и саобраћају. Домаћи прописи морају се ускладити са захтевима Европске уније.

Статус кандидата који је Србија добила, требало би да убрза и доношење дуго најављиваног закона о рационалној потрошњи енергије и оснивање Фонда енергетске ефикасности.

Извор: РТС.рс