Српска православна црква и њени верници данас прослављају Светог Пантелејмона или Светог Пантелију.. Овај признати лекар живео је триста година после Христа. Поред лекарске вештине, коју је стекао учењем, Пантелејмон је имао и дар исцељења молитвом.
Свети Пантелејмон рођен је у Никомидији, од мајке хришћанке и оца незнабошца. Изучио је лекарску вештину и лечио и богате и убоге.
Својом моћи исцелио је многе болеснике, а кажу да и данас помаже онима који му се молитвом обрате.
Призива се у молитвама при водоосвећењу и јелеосвећењу. Делови светих моштију овог великомученика налазе се у манастиру Хиландару, као и у три цркве у Београду: у храму Рођења Пресвете Богородице на Калемегдану (црква Ружица), затим у храму Светог Архангела Гаврила и у подворју Московске патријаршије, односно у храму Свете Тројице (такозвана Руска црква).
Свети Пантелејмон сматра се већ скоро 2.000 година заштитником медицине и фармације. Име Пантелејмон значи свемилостиви. Слави се 27. јула по старом, односно 9. августа по новом календару.
Преобраћен у хришћанство, није хтео да се одрекне Христа, па је мученички убијен на данашњи дан 304. године.
Многи Срби славе Светог Пантелејмона као крсну славу, многи носе име или презиме по њему.
За Светог Пантелију народ тврди да је брат Светог Илије. По обичајном календару, данас је добар дан за започињање послова или одлазак на велики пут. Свуда се одржавају велики вашари.
Свети Пантелејмон се на иконама представља са кутијом са лековима у рукама.