Данашњи празник Обретење главе Светог Јована Крститеља је православни хришћански празник, пада усред Васкршњег поста, па се подразумева да сви православни хришћани данас посте. Правило поста на данашњи дан прописује пост на уљу, то јест једе се храна спремљена на уљу, дозвољено је пити вино, није дозвољено јести рибу.
Током целог Васкршњег поста, риба се једе само на Благовести (7.4.) и на Цвети (12.4.) Пошто је недеља, подразумева се да не треба радити послове који доносе новац. Догађаји везани за мученичко страдање светог Јована Крститеља пренети су у светим Јеванђељима по Матеју, Марку и Луки. Исус о њему каже "Нико од рођених од жена није већи од Јована (Крститеља)" (Лука 7,28). Јован је био први свети мученик хришћанске вере, ухапшен 27. године Нове ере, а страдао 28. године одсецањем главе.
Цар Ирод када је сазнао о Исусу како чини велика чудеса, уплашио се и рекао: "То је Јован кога сам ја посекао, он устаде из мртвих".
Српска православна црква и верници данас обележавају Прво и друго обретење главе светог Јована Крститеља - Крстовдан. Овај празник се обележава 23. фебруара по црквеном, а 8. марта по грегоријанском календару.
Према предању Јован Крститељ био је посечен по жељи и наговору злобне Иродијаде, Иродове жене. Након тога зла Иродијада је наредила да се глава Светог Јована не сахрањује заједно са телом, јер се плашила да страшни пророк некако не васкрсне.
Прво обретење
Стога је узела његову главу и закопала је на неком скривеном и нечасном месту месту, дубоко у земљу. Њена дворкиња Јована, добра и побожна жена није могла да допусти да глава божијег човека остане на том месту, па ју је тајно ископала, однела у Јерусалим и сахранила на Јелеонској гори.
Не знајући за то, цар Ирод када је сазнао о Исусу како чини велика чудеса, уплашио се и рекао: "То је Јован кога сам ја посекао, он устаде из мртвих". После извесног времена неки знаменит властелин поверовавши у Христа, остави је положај и замонашио се, и као монах, с именом Инокентије, настанио се на Јелеонској гори, баш на оном месту где је глава Крститељева била закопана. Желећи да зида себи ћелију, копајући дубоко нашао је земљани суд и у њему главу, за коју му се јави тајанствено да је Крститељева. Он ју је целивао и закопао на том истом месту.
Друго обретење
На овај дан се зато прославља прво и друго Обретење главе Светог Јована Крститеља, као помен на ове догађаје. По Божијој заповести та чудотворна глава касније је ишла од руке до руке, понирала је у заборав и опет објављивана, док најзад није у време царице Теодоре и у време патријарха Игњатија, пренета у Цариград.
Многа чудесна исцељења догодила су се се од Крститељеве главе. Интересантно је да Свети Јован за живота није учинио ниједно знамење, али је његовим моштима дата благодатна чудотворна моћ.
На данашњи дан обавезан је пост
Данашњи празник пада усред Васкршњег поста, па се подразумева да сви православни хришћани данас посте. Правило поста на данашњи дан прописује пост на уљу, то јест једе се храна спремљена на уљу, дозвољено је пити вино, није дозвољено јести рибу. Током целог Васкршњег поста, риба се једе само на Благовести (7.4.) и на Цвети (12.4.) Пошто је недеља, подразумева се да не треба радити послове који доносе новац.
Акатист часном крсту почиње једном моћном реченицом: Радуј се...
- Радуј се, Крсте, јер на Теби Христос, Бог наш, својевољно рашири руке Своје и изврши наше спасење!
Ова молитва има за циљ да подсети сваког верника како нас безначајни проблеми вуку на дно, а вера у Бога доноси радост већу од икакве радости овог света.
Нека због свега овог Крстовдан буде дан поновног почетка, дан радовања, дан захвалности. Размислите добро шта је то што вас чини истински срећним, подигните главу ка небу и искрено се захвалите Богу.